• 2013-12-11

Tymoteusz Karpowicz w rocznicę urodzin

W niedzielę 15 grudnia dokładnie w dzień dziewięćdziesiątych drugich urodzin Tymoteusza Karpowicza we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Strefy Kontaktu Karpowicz – wspólnego cyklu wydarzeń Biura Literackiego i Teatru. Początek o godz. 17.00.

92. urodziny Tymoteusza Karpowicza (źródło: materiały prasowe)

92. urodziny Tymoteusza Karpowicza (źródło: materiały prasowe)

  • Zdarzenie sceniczne według poematu Odwrócone światło Karpowicza, godz. 17.00–18.00

Reżyseria: Weronika Szczawińska.

Obsada: Aleksandra Dytko, Tomasz Orpiński, Jolanta Solarz oraz Krzysztof Kaliski – autor i wykonawca muzyki.

Każda próba wprowadzenia utworów poetyckich Tymoteusza Karpowicza w obszar teatru jest mierzeniem się z niemożliwym – mówi Weronika Szczawińska. – Gęste od znaczeń, asocjacji i współbrzmień teksty, konstruowane według misternych i nierzadko rygorystycznych zasad, uchylają się przed dramatyzacją rozumianą w kategoriach aktorskiej interpretacji. Tym, co teatr może utworom tego pisarza zaoferować, jest przeprowadzenie ich przez ciało i głos aktora – ucieleśnienie owego szczególnego teatru języka, powiązane z próbą usłyszenia go na różne sposoby, odkrycie znaczeń i połączeń wydarzających się poza obszarem pisma. W zdarzeniu scenicznym opartym na poemacie Odwrócone światło tekst zostanie zaprezentowany kilka razy, w kilku wariantach. Celem takiego zabiegu jest próba uchwycenia szczególnej dynamiki – współzależności struktur językowych i muzycznych.

  • Rozmowa i promocja tomu IV Dzieł zebranych Karpowicza wydawanych przez Biuro Literackie, godz. 18.20–19.30

Tom zawiera teksty rozproszone oraz niepublikowane. Książka jest uzupełnieniem poetyckiej twórczości wrocławskiego autora, zamyka część serii wydawniczej zbierającej jego dorobek poetycki. W rozmowie wezmą udział:

Weronika Szczawińska, reżyserka, doktorantka w Instytucie Sztuki PAN, autorka słuchowiska Dźwiękowy zapis doliny Karpowicza, które przygotowała we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w maju br. w ramach cyklu strefy_kontaktu_karpowicz, i które było transmitowane na żywo przez Radio Wrocław.

Jan Stolarczyk, redaktor i edytor. Redaktor naczelny Wydawnictwa Dolnośląskiego (1987–2007). Kurator spuścizny pisarskiej Tymoteusza Karpowicza, sekretarz i edytor twórczości Tadeusza Różewicza.

Jarosław Broda, były redaktor Radia Wrocław i dyrektor Państwowego Wydawnictwa Naukowego. Obecnie dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Rozmowę poprowadzi Joanna Roszak, adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Stypendystka tygodnika Polityka (2004), nominowana do Medalu Młodej Sztuki (2007), autorka książki-rozmów o Karpowiczu W cztery strony naraz.

Organizatorzy proszą o telefoniczną rezerwację miejsc w Dziale Promocji, tel. 71 358 89 41, 71 358 89 53.

92. urodziny Tymoteusza Karpowicza
15 grudnia 2013 roku
Wrocławski Teatr Współczesny

Dodaj komentarz