Waldemar Świerzy. Muzeum Śląskie w hołdzie mistrzowi plakatu

Od 12 grudnia w Muzeum Śląskim w Katowicach będzie można oglądać wystawę pt. Waldemar Świerzy. Muzeum Śląskie w hołdzie mistrzowi plakatu.

Waldemar Świerzy, „Przełomy Missouri”, 1978 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Waldemar Świerzy, „Przełomy Missouri”, 1978 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Śląskie zaprasza na otwarcie ekspozycji jednego z najwybitniejszych grafików w Polsce, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, którego charakterystyczna twórczość rozpoznawalna jest w Polsce i na świecie. Prezentacja plakatów Waldemara Świerzego w Muzeum Śląskim w Katowicach jest hołdem złożonym znakomitemu, niedawno zmarłemu artyście.

Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych 100 wybranych spośród 250 plakatów, znajdujących się w zbiorach Muzeum Śląskiego, pochodzących z różnych okresów twórczości tego grafika, ilustratora, pedagoga. Urodzony w Katowicach artysta, właśnie tutaj w 2011 roku świętował swoje 80. urodziny. Poprzez pierwsze lata pobytu na Śląsku oraz utrzymywane kontakty z tutejszą Akademią Sztuk Pięknych w latach następnych, stanowił swoisty pomost łączący lokalne środowisko z ogólnopolskim. W następnych etapach twórczości związany był głównie z Warszawą. Jak sam niejednokrotnie podkreślał, duży wpływ na wybór przyszłego zawodu miała nauka w pracowni świetnego grafika i pedagoga – Józefa Mroszczaka, organizatora powojennego życia artystycznego na Górnym Śląsku.

Waldemar Świerzy zaprojektował gigantyczną liczbę, ponad 1800 plakatów. Stworzył głównie plakaty o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe, cyrkowe i muzyczne), a także społecznej i sportowej. Punktem wyjścia dla budowania znaku w plakacie była zawsze postać ludzka. Zwiedzający w oparciu o zgromadzone plakaty z różnych okresów twórczości poznają bogaty dorobek artystyczny plakacisty. Na wystawie w Muzeum Śląskim będzie można zobaczyć m.in. plakat do filmu Czerwona oberża (1955), przedstawiającym groteskowo wydłużoną do formy znaku, komiczną twarz Mnicha, granego przez Fernandela, który powstał we wczesnego okresie twórczości Świerzego. Plakat ten był zapowiedzią późniejszego cyklu portretowego, który od lat 70. zaczął dominować w dorobku artysty. Dwa inne filmowe plakaty z tego okresu: Bulwar zachodzącego słońca (1957) oraz Ulica hańby (1959) należą dziś do klasyki światowego plakatu. Międzynarodową sławę przyniosły artyście także plakaty z portretami muzyków, w tym cykl wielkich postaci jazzu, m.in. Duka Ellingtona i Louisa Armstronga.

Waldemar Świerzy, „Bulwar zachodzącego słońca”, 1957 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Waldemar Świerzy, „Bulwar zachodzącego słońca”, 1957 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta jako pierwszy wprowadził do plakatu elementy malarstwa i pozostał temu wierny w swej twórczości, w wyniku czego nastąpiło zrównanie formy plakatu z formą obrazu. Pomimo zmienności stylistycznej, plakaty jego autorstwa są bardzo charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne. Cechuje je wyjątkowa zdolność łączenia malarskiej wirtuozerii z wyrazistością graficznego znaku oraz żywa kolorystyka, zestawiona z ekspresyjną linią. Inspirował się zarówno sztuką profesjonalną, głównie pop-artem, jak i ludową, malarstwem naiwnym oraz komiksem. Wszystkie inspiracje posłużyły do stworzenia własnego indywidualnego i oryginalnego stylu.

Niewyczerpanym źródłem artystycznej kreacji był dla niego portret, dominujący w jego twórczości, który cechuje niezwykła trafność spojrzenia. Sportretował ponad 250 postaci ze świata artystycznego – malarzy, rzeźbiarzy, kompozytorów, muzyków, filmowców, pisarzy. Niektóre z nich prezentujemy na wystawie, m.in. portrety Sławomira Mrożka – autora wielu satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych, Tadeusza Grabowskiego – wybitnego plakacisty, inicjatora i organizatora Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach i innych.

Waldemar Świerzy do końca życia pozostawał w świetnej formie, zdążył ukończyć wielkie dzieło Nowy Poczet Władców Polski, lecz ostatecznie przegrał z chorobą. Odszedł ostatni z wielkich przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.

Muzeum Śląskie posiada bogate zbiory plakatu polskiego liczące około 20.000 egzemplarzy, obejmujące twórczość wielu wybitnych plakacistów. Pozwoliły one także na przygotowanie wystawy ilustrującej bogaty dorobek artystyczny Waldemara Świerzego w oparciu o zgromadzone plakaty jego autorstwa z różnych okresów twórczości.

Kuratorzy wystawy: Henryka Olszewska-Jarema, Anna Sarna

Waldemar Świerzy. Muzeum Śląskie w hołdzie mistrzowi plakatu
Wernisaż: 12 grudnia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 2 lutego 2014 roku
Muzeum Śląskie
al. W. Korfantego 3
Katowice

Komentarze (2) do artykułu “Waldemar Świerzy. Muzeum Śląskie w hołdzie mistrzowi plakatu”

  1. Zabrało by się kilka z nich do domu.. ;)

  2. Znakomity artysta i człowiek – żegnaj profesorze…

Dodaj komentarz