• 2013-12-10

Tadeusz Rolke w poszukiwaniu pohib

Od 29 listopada w galerii fotografii Obserwacja w Warszawie można oglądać wystawę prac Tadeusza Rolke pt. Pohib.

Fot. Tadeusz Rolke, „Pohib” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tadeusz Rolke, „Pohib” (źródło: materiały prasowe organizatora)

On, ona, ono, to… Każdy poszukuje swojego pohib. Słowo to w przekładzie na polski oznacza ruch. Używane jest również – zazwyczaj w kręgu znajomych i przyjaciół, którzy w lot wychwytują jego znaczenie – na określenie powabu, sex-appealu, fascynacji i czaru pomieszanych z tajemniczością czy pewnego rodzaju niepokojem.

Wystawa jest wyprawą do wnętrza i duszy Rolke, pokazaniem nieznanego oblicza autora kojarzonego do tej pory głównie z pracami reportażowymi i dokumentalnymi. Składa się na nią wybór zdjęć – krajobrazu, martwej natury, człowieka – oraz listów autora. W każdym z nich ukryty jest pohib.

Waldemar Zdrojewski, kurator wystawy, zwraca uwagę na to, że:

Zewnętrzny i wewnętrzny świat Rolke widzimy tu jednocześnie. Pociąga nas metafizycznym pejzażem z gigantycznym marsjańkim brunatno-szklistym zaoranym polem ozdobionym lśniacym jeziorem… także polem maku, mieniącym się pełną rozpiętością barw (…).

W pewnych określonych sytuacjach damsko-męskich, Rolke mówi: zostałem trafiony. Czasem trafienie to znikało po chwili, w ułamku sekundy a czasem przekształcało się w związek trwający kilka lat. Na wystawie widzimy kto lub co trafiło Mistrza. Bardzo osobistą wiwisekcję oglądamy w znakomitych kadrach, często ekspresyjnych momentach, w bardzo rozległej czasoprzestrzeni.

Tadeusz Rolke, nazywany nestorem polskiej fotografii reportażowej oraz dokumentalistą wielokulturowym, jest autorem wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych (m.in. Fotografowałem lata sześćdziesiąte i nie tylko…, Rozproszenie, Wir waren hier, Studio Rolke, Czas wolny. Fotografie). Współpracował z prestiżowymi pismami w Polsce i za granicą (Stern, die Zeit, der Spiegel), zajmował się fotografią mody, jego zdjęcia można zobaczyć w albumach. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim i Warszawskiej Szkole Fotografii, został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Kurator: Waldemar Zdrojewski
Komentarz: Justyna Sobolewska, Marek Kochan

Tadeusz Rolke, Pohib
Wernisaż: 29 listopada 2013 roku, godz. 19.05
Wystawa potrwa do 24 stycznia 2014 roku
Galeria Obserwacja
ul. Tarczyńska 3
Warszawa

Dodaj komentarz