• 2013-12-10

Prapremiera Kronosu

15 grudnia na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego odbędzie się prapremiera Kronosu Witolda Gombrowicza w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, do którego muzykę stworzyła Julia Marcell.

„Kronos", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Kronos", plakat (źródło: mat. prasowe)

Kronos Witolda Gombrowicza zostanie po raz pierwszy wystawiony na polskiej scenie. W Kronosie autor Ferdydurke i Dzienników zadebiutował jako kronikarz własnej codzienności. W swoich zapiskach próbuje zatrzymać czas. Rytualizuje go, wyliczając zarobki, spotkanych ludzi, kochanków, przeczytane książki, choroby. Jak mu na to odpowiedzieć w teatrze? Swoim Chronosem, Kronosem, zatrzymanym, złapanym na gorącym uczynku przemijaniem?

W spektaklu występują Sylwia Boroń, Agnieszka Kwietniewska, Halina Rasiakówna, Ewa Skibińska, Janka Woźnicka, Marta Zięba, Adam Cywka, Andrzej Kłak, Cezary Łukaszewicz, Marcin Pempuś, Paweł Smagała (gościnnie), Adam Szczyszczaj i Wojciech Ziemiański.

Spektakl reżyseruje Krzysztof Garbaczewski, który w Teatrze Polskim we Wrocławiu przygotował Nirvanę na podstawie Tybetańskiej księgi umarłych (2009) oraz Biesy wg Fiodora Dostojewskiego (2010).

Za muzykę do Kronosu odpowiedzialna będzie Julia Marcell, polska wokalistka, skrzypaczka, pianistka i kompozytorka mieszkająca i nagrywająca w Niemczech. Marcell jest laureatką Paszportu Polityki w kategorii Muzyka popularna, a jej wydana w październiku 2011 roku płyta June otrzymała Fryderyka 2012 dla najlepszego wydawnictwa z muzyką alternatywną.

Pół godziny przed premierą Kronosu w foyer Teatru Polskiego we Wrocławiu, ul. G. Zapolskiej 3, odbędzie się wernisaż Karoliny Jaklewicz i Jarosława Grulkowskiego. Projekt wystawy przygotowała Galeria Sztuki Socato.

Prapremiera Kronosu:
15 grudnia 2013 r., godz. 9.00
ul. Gabrieli Zapolskiej 3, Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego
Teatr Polski we Wrocławiu

Dodaj komentarz