• 2013-12-09

Oko na Bałkany czyli rzut oka na kinematografię Chorwacji

Od 23 do 27 stycznia w siedmiu miastach Polski potrwa Festiwal Filmowy Oko na Bałkany.

Festiwal Filmowy Oko na Bałkany (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmowy Oko na Bałkany (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl Festiwali Filmowych pod nazwą: Oko na Bałkany ma na celu umożliwienie polskiej publiczności kinowej zapoznanie się z kinematografią krajów, które geograficznie tworzą region zwany Bałkanami. Pierwszy Festiwal miał miejsce w styczniu 2013 r. i poświęcony był Serbii. Drugi Festiwal odbędzie się w styczniu 2014 r., w programie znajdą się filmy chorwackie: pełnometrażowe filmy fabularne (7), dokumenty (5) oraz kilka tytułów reprezentujących Zagrzebską Szkołę Animacji. Impreza będzie miała zasięg ogólnopolski.

Kinematografia chorwacka to kinematografia młoda, lecz niezwykle różnorodna. Chorwaci przyglądają się sobie, swojej historii i światu – a zwłaszcza swojemu w nim miejscu. Większość filmowych produkcji koncentruje się na bieżących problemach zwykłych ludzi. Znaczącą rolę odgrywają odniesienia do sytuacji gospodarczej i społecznej. Powstają też filmy lekkie, komercyjne – popularność takich tytułow, jak Sonia i byk (Vlatka Vorkapić, 2012, największy box office w historii chorwackiego kina) świadczy o tym, jak bardzo Chorwaci potrzebują oddechu i odpoczynku od problemów związanych zarówno z teraźniejszością, jak przeszłością.

Wśród tytułów reprezentujących w programie Festiwalu filmy fabularne warto wymienić następujące:

  • Osioł (Antonio Nuiźć, 2009). Rok 1995. Wkrótce rozpocznie się operacja wojskowa, która zakończy wojenne działania na terenie Chorwacji. Główny bohater filmu, Boro, wraz z żoną i synem jedzie do rodzinnej wsi, położonej na terenie Hercegoviny. Odkąd był tam ostatni raz, minęło siedem lat… Siedem lat to długo. Nadszedł czas, by wyjaśnić i zamknąć pewne sprawy – zarówno w historii kraju, jak rodziny.
  • Pieniądze i medycyna (Branko Schmidt, 2012). Danko Babic jest lekarzem – cenionym ginekologiem. Jednak oprócz znajomości lekarskiego fachu Babica cechuje niezdrowa ambicja i miłość do pieniędzy. Babic marzy o objęciu stanowiska szefa kliniki – dopnie celu. Zdobędzie też pieniądze. Wszystko dzięki kłamstwom, fałszerstwom i łamaniu etyki zawodowej. Plus kontakty z mafią, alkohol i narkotyki… Czy Babicowi uda się zawrócić z obranej drogi?
  • Opowieści z Zagrzebia (2011). Dziewięciu różnych reżyserów i dziewięć opowieści, dla których tłem jest Zagrzeb. Scenariusze zostały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Producenta – Propeler Films. Z nadesłanych 107 propozycji wybrano i zrealizowano 9.

Na liście filmów dokumentalnych znalazł się m.in. film Razem (Nenad Puhovski, 2009). Pięć historii, których bohaterami są ludzie inni. Jednak marzą o tym samym, co tak zwani normalni. O miłości, zrozumieniu i akceptacji.

Długą tradycję w zakresie sztuk wizualnych, mocno związanych z filmem animowanym, ma Zagrzeb. Produkcje spod znaku Zagrzebskiej Szkoły Animacji dopełnią obraz współczesnej chorwackiej kinematografii.

Festiwal Filmowy Oko na Bałkany
23-27 stycznia 2014 r.
Kino Luna w Warszawie
Kino Kika w Krakowie
Kino Światowid w Katowicach
Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu
oraz Lublin, Toruń, Gdynia

Dodaj komentarz