• 2013-12-09

Jacek Caputa zanurzony w świecie natury

Od 6 grudnia w Muzeum Ziemi w Warszawie można oglądać wystawę malarstwa Jacka Caputy pt. Ziemia, droga i czas. Ekspozycja odbędzie się w ramach cyklu Natura – Sztuka.

Jacek Caputa, „Pole znaków” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Caputa, „Pole znaków” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Caputa – autor wystawy – wprowadza widza w temat swoich prac malarskich:

Ziemia, droga i czas to połączone nierozerwalną więzią pojęcia, głęboko zakorzenione w kulturze europejskiej. Ziemia od wieków symbolizuje cykliczność istnienia, obfitość i mądrość. Droga oznacza podróż w nieznanym kierunku, utożsamianą z penetrowaniem własnej osobowości. Nad nimi króluje nieubłaganie mijający czas.

Jacek Caputa zanurza się w świecie natury, z wrażliwością obserwuje bogactwo przyrody, czerpie inspiracje, syntetyzuje i tworzy unikatową przestrzeń. Prowadzi nas przez obszar swojej wyobraźni i zaprasza do wspólnego odkrywania ukrytych znaków. Czerpiąc inspiracje z otaczającej rzeczywistości, ukazuje jednocześnie jej inny wymiar, którego nie sposób doświadczyć empirycznie. Droga mieni się wyrazistymi kolorami, przed naszymi oczami ukazują się (nie)ziemskie formy i tajemnicze symbole.

Artysta dzieli się swoimi wątpliwościami i pytaniami, na które próżno szukać jednoznacznej odpowiedzi. Prowadząca przez ziemskie zakamarki podróż wskazaną przez autora drogą, ma na celu stać się źródłem głębokiej refleksji i inspiracji. Potrzeba wędrówki bierze się przecież z niezaspokojonych potrzeb i własnych braków, a jej priorytetem jest odnalezienie uniwersalnych wartości.

Jacek Caputa buduje na pozór abstrakcyjne kompozycje, w których rozpoznajemy syntetyczne postacie i elementy zainspirowane głęboko przeżywaną naturą. Zaskakujące techniki artystyczne, collage i malarstwo strukturalne wraz z potęgującymi głębię wyrazu zestawieniami kolorystycznymi, prowokują widza do wędrówki krętymi ścieżkami własnych emocji.

Jacek Caputa, Ziemia, droga i czas
Wystawę można oglądać od 6 grudnia 2013 roku do 31 stycznia 2014 roku
PAN Muzeum Ziemi
Al. Na Skarpie 27
Warszawa

Dodaj komentarz