• 2013-12-09

Premiera w Operze Krakowskiej

Jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych Dziadek do orzechów, w inscenizacji i choreografii Emila Wesołowskiego oraz kierownictwem muzycznym Grzegorza Berniaka, zostanie wystawiony premierowo w Operze Krakowskiej 21 grudnia.

„Dziadek do orzechów", plakat - aut. Marek Grabowski (źródło: mat. prasowe)

„Dziadek do orzechów", plakat - aut. Marek Grabowski (źródło: mat. prasowe)

Balet, to powieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie… Baśń o Dziadku do Orzechów i Królu Myszy napisał w 1816 r. niemiecki poeta, pisarz, muzyk i malarz w jednej osobie E.T.A. Hoffmann. Jej francuska adaptacja pióra Aleksandra Dumasa-ojca zainspirowała twórców w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Baletowy kształt baśni powstał w wyobraźni ojca rosyjskiej szkoły tańca Mariusa Petipy, skomponowanie muzyki powierzono Piotrowi Czajkowskiemu, po sukcesie jego Śpiącej królewny, także w układzie sławnego choreografa. Premiera Dziadka odbyła się w 1892 r.

Efektowna muzyka Czajkowskiego stała się natchnieniem dla kolejnych pokoleń artystów baletu. Twórcą przedstawienia w Operze Krakowskiej jest Emil Wesołowski, wybitny polski choreograf, od 30 lat związany z Teatrem Wielkim Operą Narodową jako tancerz, dyrektor baletu i autor przedstawień. Przez baśniowe światy poprowadzi widza malarska, wykorzystująca współczesne techniki komponowania obrazów scenografia Marka Grabowskiego, a pracownie krawieckie szyją około dwustu bajecznych kostiumów, zaprojektowanych przez Marię Balcerek z charakterystyczną dla jej poetyki fantazją. Tańczy Balet Opery Krakowskiej. Przedstawienie adresowane jest zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych.

realizatorzy:

Choreografia i inscenizacja: Emil Wesołowski
Kierownictwo muzyczne: Grzegorz Berniak
Scenografia: Marek Grabowski
Kostiumy: Maria Balcerek
Reżyseria światła: Bogumił Palewicz
Przygotowanie chóru dziecięcego: Marek Kluza

Premiera: 21 grudnia 2013 roku
Kolejne spektakle: 22, 28, 29 grudnia 2013 r., 9, 10, 12 stycznia 2014 r.
ul. Lubicz 48, Opera Krakowska

Dodaj komentarz