• 2013-12-09

Artur Malewski i Bartek Otocki o cybernetycznej rzeczywistości

Od 14 grudnia w Galerii BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim będzie można oglądać wystawę prac Artura Malewskiego i Bartka Otockiego pt. homemade.tv.

Artur Malewski i Bartek Otocki, „homemade.tv”, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artur Malewski i Bartek Otocki, „homemade.tv”, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bezpośrednim impulsem do powstania projektu było uruchomienie i spektakularny sukces internetowych portali przeznaczonych do pokazów seksu na żywo i cyberprostytucji. Umożliwiają one zarabianie pieniędzy osobom obnażającym się, masturbującym i uprawiającym seks. Są to znakomicie pomyślane mikroświaty, z własną walutą (żetony), regulaminem (wykonywanie celów czyli zachowań zadeklarowanych i płatnych z góry), czy specyficznym, hermetycznym językiem. Co ciekawe, powiązania pomiędzy klientami (widzami) a aktorami tego widowiska nierzadko przypominają mechanizmy znane z portali społecznościowych. Prezentowany projekt nie jest formą moralnej oceny tego zjawiska a jedynie próbą zwrócenia uwagi na kilka istotnych problemów i zagrożeń. Wprowadzenie ogólnodostępnej technologii transmisji video, a także istnienie gotowej multimedialnej i finansowej (przelewy online) infrastruktury umożliwia niezwykle łatwe przekraczanie kolejnych barier i niczym nieskrępowane handlowanie własnym wizerunkiem.

Wystarczy do tego dowolne pomieszczenie i wyposażony w kamerę laptop z dostępem do internetu. To, co z początku może wydawać się niewinną zabawą staje się wobec pokusy łatwego zarabiania pieniędzy zwykłą codziennością. Struktura publiczności odzwierciedla typową dla internetu sytuację nadmiernej podaży mężczyzn i – w konsekwencji – wyjątkowego popytu na usługi kobiet. Można zaryzykować twierdzenie, że 95% osób prostytuujących się to kobiety, a 99% płacących to mężczyźni. Oczywiście wyżej płatne są pokazy, gdzie widać twarz danej osoby. Portale te mają nawet kilka milionów unikalnych użytkowników, co najlepiej pokazuje jak łatwo stracić pozorną anonimowość. Jak w każdej formie prostytucji także i tutaj użytkownicy narażeni są na różne formy werbalnej i niewerbalnej (nękanie) przemocy. Dodatkowo obnażająca się osoba nie ma żadnej kontroli nad ewentualnym zapisem transmisji przez indywidualnego odbiorcę, co przypomina akces do branży porno, w której jak wiadomo jest się do końca życia. Osobną grupę stanowią nieatrakcyjni fizycznie użytkownicy, dla których obnażanie się (lub innego rodzaju transmisje bez elementów o charakterze seksualnym) jest próbą kontaktu z innymi ludźmi, szukaniem pocieszenia czy akceptacji. Czasami są to osoby niepełnosprawne fizycznie, intelektualnie lub w inny sposób doświadczone przez los – starość, samotność czy ubóstwo.

Wystawie, mającej formę instalacji wzbogaconej o projekcje video towarzyszy katalog będący jej integralną częścią.

Artur Malewski odbył studia na Wydziale Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi. Asystent w I Pracowni Rysunku na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Tworzy rzeźby, instalacje i filmy wideo, a także realizuje akcje artystyczne. Współpracuje z Galerią Piekary w Poznaniu. Tworzy rzeźby, instalacje i filmy wideo, a także realizuje akcje artystyczne. Jego sztuka, przesycona absurdem i czarnym humorem, bywa inspirowana codziennością i kulturą popularną, szczególnie motywami kojarzonymi z estetyką filmów grozy, ale także pochodzącymi z wyobraźni kulturowej właściwej wszelkim wspólnotom ludzkim. W swoich pracach systematycznie podejmuje też temat antropologiczno-kulturowej relacji człowiek – zwierzę. Artysta w swojej twórczości tropi i bada problem niejasnej relacji i związków człowieka z naturą, podejmując próbę uwidocznienia i upublicznienia ambiwalentnej ludzko-zwierzęcej więzi, pełnej napięć i sprzeczności.

Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, laureat Nagrody Fundacji Deutsche Bank, finalista V edycji Spojrzeń. Nominowany do Paszportu Polityki w dziedzinie Sztuki Wizualne za rok 2011. Prace w kolekcji m. in. Muzeum Sztuki w Łodzi, szczecińskiej Zachęty Sztuki Współczesnej.

Bartek Otocki urodzony w 1978 roku w Łodzi. Dyplom z malarstwa w 2003 roku w prac. prof. Ryszarda Hungera w ASP w Łodzi na wydziale Grafiki i Malarstwa, doktorat z malarstwa w 2011 roku na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W latach 2003 – 2012 asystent (od 2011 – adiunkt) w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Jarosława Chrabąszcza w ASP w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Obecnie adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Rysunku oraz jest asystentem prof. Piotra C. Kowalskiego w Pracowni Malarstwa. Formy wypowiedzi: malarstwo, fotografia.

Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, laureat nagród m. in. na Biennale Malarstwa Bielska Jesień i Festiwalu Sztuki Młodych Przeciąg w Szczecinie.

Projekt skierowany jest do osób dorosłych

Kurator Galerii BWA: Gustaw Nawrocki

Artur Malewski, Bartek Otocki, homemade.tv
Wernisaż: 14 grudnia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 19 stycznia 2014 roku
Galeria BWA, Miejski Ośrodek Sztuki
ul. Pomorska 73
Gorzów Wlkp.

Dodaj komentarz