• 2013-12-09

Alena Baeva poprowadzi warsztaty dla uczestników Akademii Sinfonia Varsovia

9 grudnia Alena Baeva, międzynarodowej sławy skrzypaczka, zwyciężczyni XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, poprowadzi warsztaty mistrzowskie dla najlepszych uczestników Akademii Sinfonia Varsovia.

Skrzypaczka Alena Baeva na skrzypcach zaczęła grać w wieku 5 lat. W 1995 r. przeniosła się wraz z rodziną z Kazachstanu do Moskwy, gdzie kontynuowała naukę w Szkole Muzycznej przy Państwowym Konserwatorium im. Czajkowskiego. Od 1993 r. otrzymała wyróżnienia w wielu zarówno krajowych jak i zagranicznych konkursach muzycznych, w tym m.in. pierwszą nagrodę za najlepsze wykonanie utworów Bacha i Bartoka na II Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie. W 2001 r. wygrała XII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, otrzymując złoty medal i 9 nagród specjalnych, między innymi za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. W 2004 r. artystka wygrała II Międzynarodowy Konkurs im. Paganiniego w Moskwie. Jej wyjątkowy talent został uhonorowany przyznaniem nagrody specjalnej – Baeva dostała z Rosyjskiej Państwowej Kolekcji na roczne użytkowanie skrzypce Stradivariusa, należące w przeszłości do Henryka Wieniawskiego.

Alena Baeva poprowadzi warsztaty muzyczne dla wyróżniających się uczestników Akademii Sinfonia Varsovia. Akademia Sinfonia Varsovia to projekt edukacyjny, mający na celu przygotowanie młodych instrumentalistów do profesjonalnego wykonywania zawodu muzyka orkiestrowego. Tegoroczna edycja Akademii przeznaczona jest dla skrzypków, oboistów i waltornistów ― polskich studentów i absolwentów uczelni muzycznych. Przesłuchania do projektu odbyły się w maju i wyłoniły 4 oboistów, 4 waltornistów i 8 skrzypków.

W warsztatach z Aleną Baevą weźmie udział czwórka najlepszych skrzypków: Stanisław Podemski, Joanna Szymczewska, Malwina Kotz i Szymon Naściszewski, którzy zostali wybrani przez prowadzących klasę skrzypiec Akademii Sinfonia Varsovia. Warsztaty są otwarte dla publiczności, ale liczba miejsc jest ograniczona.

Warsztaty dla uczestników Akademii Sinfonia Varsovia:
9 grudnia 2013 r., godz. 14.30 – 18.00
ul. Grochowska 272, Sala Prób Orkiestry Sinfonia Varsovia
Warszawa

Dodaj komentarz