• 2013-12-07

Malarze ilustracji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Do 6 stycznia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można oglądać wystawę młodych polskich ilustratorów pt. Malarze ilustracji.

Autor pracy: Maciej Sieńczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Maciej Sieńczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarze ilustracji to wystawa młodych polskich ilustratorów. Nie tworzą oni żadnej jednolitej szkoły czy stylu, jednak wyraźnie w ich pracach widać fascynacje i nawiązania do Polskiej Szkoły Plakatu i tradycji sztuk wizualnych. Postacie takie jak Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec czy Waldemar Świerzy to dla młodych nie tylko autorzy zapamiętanych z dzieciństwa świetnych ilustracji, ale również ciągle żywy punkt odniesienia i inspiracji. To z ich tradycji wynieśli oni różnorodność stylistyczną, lapidarność i skrótowość wypowiedzi, prymat koncepcji nad ornamentyką i świadome operowanie kolorem i kompozycją .

Na wystawie zobaczymy około 70 prac ponad trzydziestu artystów młodego pokolenia, reprezentujących różne techniki i style, ukazujących złożoność i różnorodność polskiej ilustracji dziś. Większość z nich mieszka i pracuje w Warszawie.

Malarze ilustracji to kolejna gościnna wystawa po Na przykład. Nowy dom polski (zorganizowaną przez Centrum Architektury) i SHOWROOM (organizowana przez Warsaw Gallery Weekend), która wykorzystuje przestrzeń przy ulicy Pańskiej. Po przeniesieniu działalności wystawienniczej muzeum do sąsiedniego pawilonu Emilia, miejsce to służy prezentacji najważniejszych inicjatyw i projektów związanych z Warszawą. Jego celem jest zwrócenie uwagi na różnorodność warszawskiej sceny artystycznej oraz jej związki z innymi dyscyplinami: modą, dizajnem, architekturą, ilustracją czy grafiką użytkową.

Artyści biorący udział w wystawie: Jan Bajtlik, Ada Buchholc, Anna Goszczyńska, Paweł Jońca, Agata Marszałek, Anna Niesterowicz, Maciej Stańczyk, Tomasz Walenta, Edgar Bąk, Ola Cieślak, Mirosław Gryń, Magdalena Karpińska, Zuza Miśko, Jan Estrada Osmycki, Marta Sławińska, Aleksandra Waliszewska, Agata Bogacka, Agata Dudek, Marta Ignerska, Malwina Konopacka, Alex Morawski, Łukasz Rayski, Rafał Szczepaniak, Katarzyna Bogucka, Jan Dziaczkowski, Marcelina Jarnuszkiewicz, Magdalena Łapińska, Aleksander Niepsuj, Dawid Ryski, Marianna Sztyma, Magda Wolna i inni.

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Kuratorki wystawy: Agata (Endo) Nowicka, Maria Zaleska
Projekt wystawy: Centrala

Malarze ilustracji
Wystawę można oglądać od 23 listopada 2013 roku do 6 stycznia 2014 roku
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Pańska 3
Warszawa

Dodaj komentarz