• 2013-12-07

Luis Buñuel w Łodzi

Projekcją skandalizującego filmu Złoty wiek z 1930 roku rozpoczął się przegląd filmów Luisa Buñuela w łódzkich Owocach i Warzywach.

Kadr z filmu „Złoty wiek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Złoty wiek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmy zostaną wyświetlone w ramach cotygodniowych seansów w klubokawiarni Kino NIEDZIELA. Wprowadzenie teoretyczne do filmu wygłosi filmoznawaca Michał Dondzik.

Autorem scenariusza tego surrealistycznego dzieła, oprócz Luisa Buñuela, był również Salvador Dali. Film wywołał wiele kontrowersji. Po premierze filmu we Francji doszło do zamieszek (zdemolowano kino, niszczono dzieła m.in. Dalego, ale i innych awangardowych malarzy: Joana Miró, Man Raya oraz Yvesa Tanguy). Wyświetlanie filmu zostało zakazane. Premiera w USA miała miejsce dopiero w 1979 roku (blisko 50 lat po jego powstaniu!).

Fabuła Złotego wieku to zbiór onirycznych obrazów, zwizualizowanych scen objawiających się w snach Dalego i Bunuela, w których przewija się historia niespełnionej miłości, erotycznego napięcia, krytyka Kościoła i burżuazyjnego społeczeństwa. W filmie występują znane postaci awangardowego środowiska artystycznego Paryża tamtych czasów m.in. Max Ernst i Paul Eluard.

W kolejne niedziele grudnia zostaną pokazane inne dzieła z filmografii Luisa Bunuela:

  • 8 grudnia – Viridiana
  • 15 grudnia – Anioł zagłady
  • 22 grudnia – Szymon Pustelnik

Przegląd filmów Luisa Buñuela
1-22 grudnia 2013 r.
Owoce i Warzywa, ul. Traugutta 9
Łódź

Dodaj komentarz