• 2013-12-07

Z Judith Schalansky na odległych wyspach

16 stycznia nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukaże się polskie wydanie książki Atlas wysp odległych autorstwa Judith Schalansky.

Judith Schalansky, „Atlas wysp odległych”, Dwie Siostry, okładka (źródło: materiały prasowe)

Judith Schalansky, „Atlas wysp odległych”, Dwie Siostry, okładka (źródło: materiały prasowe)

Książka niemieckiej autorki to wysmakowany album, w którym literatura łączy się z kartografią, by zabrać czytelnika w niezwykłą podróż po pięćdziesięciu tajemniczych lądach. Portretując pięćdziesiąt odległych wysp rozsianych na pięciu oceanach, Judith Schalansky udowadnia, że atlas geograficzny to najbardziej poetycka z książek. Z pracowicie zebranych relacji historycznych i danych naukowych wysnuwa intrygujące literackie miniatury. Zestawiając je z subtelnymi, całostronicowymi mapami, tworzy całość o wielkiej mocy oddziaływania na wyobraźnię. Jedyną w swoim rodzaju, romantyczną książkę-marzenie, która zachwyci wszystkich miłośników wyimaginowanych podróży.

Atlas wysp odległych zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na najpiękniejszą niemiecką książkę roku.

Judith Schalansky (ur. 1980) – niemiecka autorka i projektantka książek. Studiowała historię sztuki i projektowanie komunikacji wizualnej. W 2006 opublikowała kompendium typografii Faktur mon Amour, które zdobyło wiele nagród z dziedziny designu. Jej literacki debiut, Blau steht dir nicht, ukazał się w 2008 roku. Rok później wydała Atlas wysp odległych. Jej powieść Der Hals der Giraffe zdobyła tytuł Najpiękniejszej Niemieckiej Książki 2013.

Atlas wysp odległych. Pięćdziesiąt wysp, na których nigdy nie byłam i nigdy nie będę
Judith Schalansky
Tłumaczenie: Tomasz Ososiński
Premiera: 16 stycznia 2014 r.
Wydawnictwo Dwie Siostry

Dodaj komentarz