• 2013-12-07

Boris Khlebnikov – Długie i szczęśliwe życie

10 stycznia w polskich kinach pojawi się Długie i szczęśliwe życie, którego reżyserem jest Boris Khlebnikov.

„Długie i szczęśliwe życie”, reż. B. Khlebnikov (źródło: materiały prasowe)

„Długie i szczęśliwe życie”, reż. B. Khlebnikov (źródło: materiały prasowe)

Długie i szczęśliwe życie to ostatnia część trylogii Borisa Khlebnikova, traktującej o nieuchronności losu. Dwa poprzedzające ją filmy: Dryfowanie (2006) i Zwariowana pomoc (2009) zostały bardzo dobrze przyjęte na międzynarodowych festiwalach filmowych. Scenariusze do wszystkich trzech filmów napisał Alexander Rodionov.

Bohaterem filmu jest młody farmer Sasha (Alexander Yatsenko), który stoi u progu nowego, szczęśliwego życia. Akcja rozgrywa się na Półwyspie Kolskim w północno-zachodniej Rosji, gdzie urzędnicy z ramienia państwa zaczynają wykupywać działki od okolicznych właścicieli ziemskich. Dla Sashy to szansa na ucieczkę od męczącego i pozbawionego perspektyw życia na farmie ziemniaków i przeprowadzkę do miasta, gdzie czekałoby go życie u boku Anny (urzędniczki pracującej w lokalnym departamencie gospodarki wsi).

Kiedy jednak umowa z rządem zostaje domknięta, nad farmami zaczyna się unosić widmo zniszczenia ziemi pielęgnowanej przez kolejne pokolenia. Mieszkańcy wsi nagle decydują się na protest. Przekonują Sashę, żeby nie tylko stanął po ich stronie, ale i został liderem demonstracji, której celem ma być walka o przetrwanie oraz zachowanie tradycji. Sasha jest wzruszony zapałem farmerów, ich nadzieją, wiarą i miłością do ziemi. Postanawia więc dać z siebie wszystko, by im pomóc. Kiedy jednak zaczyna walczyć o zahamowanie przekazania ziemi państwu, lokalni urzędnicy dopatrują się w jego zachowaniu schizofrenicznego rozdwojenia między tym, kim był, a tym, co robi. Annie z kolei zaczyna się wydawać, że decyzja Sashy została wywołana jego niechęcią do niej i wizji ich wspólnego życia w mieście. Mężczyzna zaczyna sobie wówczas zdawać sprawę, że zaangażował się w irracjonalną walkę o sprawę, która w istocie go nie dotyczy…

O pomyśle na film opowiada reżyser:

Pomysł na realizację Długiego i szczęśliwego życia narodził się po (chyba) setnym obejrzeniu kultowego amerykańskiego westernu W samo południe (1952). W pewnym momencie zacząłem sobie bowiem wyobrażać, jak wyglądałaby rosyjska wersja historii Freda Zinnemanna. Czy nie wystarczyłoby dobrych charakterów zmienić na złych…? To może się wydać śmieszne, ale w świadomości społecznej Rosjan nie miały okazji zakorzenić się pozytywne role społeczne. Nikt nie ufa policji ani rządowi. Nie dysponujemy moralnym kompasem i widać to w naszych filmach, w których głównych ról zwykle nie grają pozytywni bohaterowie. Wróg jest ukryty. Może w nas samych? Chociaż długo nie brałem tego pomysłu na poważnie, w końcu stopniowo zacząłem wierzyć, że moja fantazja może przerodzić się w filmową rzeczywistość. I zdecydowałem się nakręcić pełnowymiarowy, współczesny western.

W obrazie Khlebnikova występują m.in.: Alexander Yatsenko (Alexander Sergeevich), Anna Kotova (Anya), Vladimir Korobeinikov (Volodia), Sergey Nasedkin (Serega), Eugene Sitiy (Zhenia), Inna Sterligova (żona Zhenii), Alexander Aliabiev (Sashka), Sergey Pestrikov (Serezhka) oraz Gleb Puskepalis (Olezhka).

Boris Khlebnikov urodził się 28 sierpnia 1972 roku w Moskwie. Zanim zajął się kinem, przez dwa lat studiował biologię na Państwowym Moskiewskim Instytucie Pedagogicznym (Moscow State Pedagogical Institute), gdzie w roli asystenta laboranta pracował w szczurzym wiwarium. Zdarzyło mu się też sprzedawać garderobę na targu w Łużnikach i kopać doły pod fundamenty przyszłych domów. Naukę szybko porzucił jednak dla sztuki i rozpoczął studia na wydziale scenopisarstwa i krytyki filmowej VGIK – Państwowej Rosyjskiej Szkoły Filmowej (Russian State Institute of Cinema) w Moskwie. Jeszcze w czasie studiów, wspólnie z Alekseiem Popogrebskym w 1994 roku nakręcił 20-minutowy film Mimokhod. Dziewięć lat później reżyserzy wspólnymi siłami zrealizowali swój pełnometrażowy debiut. Koktebel (2003) był pokazywany w sekcji Międzynarodowy Tydzień Krytyki w Cannes, a na 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie został uhonorowany specjalną nagrodą FIPRESCI dla najlepszego debiutu.

Długie i szczęśliwe życie, piąty pełnometrażowy film Khlebnikova, miał międzynarodową premierę na MFF w Berlinie, gdzie w Konkursie Głównym walczył o Złotego Niedźwiedzia.

Długie i szczęśliwe życie
Reżyseria: Boris Khlebnikov
Premiera: 10 stycznia 2014 r.
Dystrybucja w Polsce: Vivarto

Dodaj komentarz