• 2013-12-07

Archi-box 4: KameleonLab

19 grudnia o godz. 18.00 we wrocławskim Muzeum Architektury odbędzie się wernisaż, realizowanej w ramach cyklu Archi-box, wystawy pracowni KameleonLab.

Archi-box 4: KameleonLab (źródło: materiały prasowe organizatora)

Archi-box 4: KameleonLab (źródło: materiały prasowe organizatora)

Archi-box to przestrzeń cyklicznych prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze, organizowanych w ramach nowego programu Muzeum Architektury. W 2013 roku zrealizowane zostały cztery odsłony cyklu – do udziału w przedsięwzięciu zaproszone zostały grupy projektantów z Polski (Maciej Siuda i Jednorazowe Laboratorium Architektury, KameleonLab, +48 Grupa Projektowa) i z Włoch (AION Studio). W programie każdej z odsłon są otwarte warsztaty i wystawa oraz książka podsumowująca efekty pracy projektantów.

Kurator cyklu: Michał Duda

Wystawa pracowni KameleonLab jest swoistym studium przypadku. W lutym 2011 pracownia KameleonLab uczestniczyła w finale organizowanego przez Muzeum Architektury cyklu warsztatów Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo. Zdobyła wówczas nagrodę publiczności za projekt pawilonu zawieszonego nad dachami muzeum. Teraz zaproszeni do prezentacji w Archi-boxie architekci wracają do tamtego projektu, przenosząc go do przestrzeni wystawowej wewnątrz Muzeum. Inspiracją i pretekstem do przywołania projektu z 2011 roku stały się jedność miejsca i specyficzny kształt bryły Archi-boxu.

Finałowe zadanie sprzed dwóch lat polegało na przemodelowaniu strefy wejściowej do Muzeum i wykreowaniu przyjaznego przedpola, zachęcającego potencjalnych odwiedzających. Ukryty za szerokim pasem zieleni gmach dzięki interwencji architektów miał stać się bardziej rozpoznawalny i łatwiejszy do identyfikacji jako otwarte muzeum promujące architekturę.

KamelonLab, zamiast na opracowaniu fizycznego wejścia, skupił się na stworzeniu wizualnego atraktora – elementu przyciągającego uwagę przechodniów, którzy często nie zauważają schowanego w głębi parku muzeum. Powstała wówczas szkicowa propozycja przeszklonego pawilonu zawieszonego wysoko ponad dachami dawnego klasztoru Bernardynów. Pawilon wysuwa się daleko w stronę pobliskiej ulicy i staje się znakiem identyfikującym muzeum. Jest obiektem bardzo wyrazistym, a jednocześnie fizycznie niemal nie ingeruje w strukturę zabytkowego budynku. Forma i walory widokowe pawilonu mieszczącego muzealną klubokawiarnię mają przyciągać nie tylko gości zainteresowanych architekturą.

Rozwinięcie istniejącej koncepcji w ramach Archi-boxu ma służyć między innymi analizie jednej ze strategii projektowych stosowanych przez pracownię KameleonLab. Operowanie pojęciem strategii i brak przywiązania architektów do kategorii stylu wynika z przekonania, że projektowanie nie dotyczy abstrakcyjnych obiektów powstających w laboratoryjnych warunkach, lecz zawsze powinno być reakcją na charakter, atmosferę, historię i szereg innych uwarunkowań wynikających z konkretnej lokalizacji.

Wernisażowi towarzyszyć będzie wykład pt. Być jak kameleon, czyli żonglerka strategiami. Podczas wernisażu zagrają: Wojciech Burzyńskie i Mateusz Kazula (Viadrina).

KameleonLab to racownia prowadzona od 2007 roku przez Rafała Specylaka i Kubę Woźniczkę. Nazwa biura związana jest z mocno akcentowaną elastycznością w projektowaniu, polegającą na stosowaniu zróżnicowanych strategii projektowych, których dobór opiera się na złożonej analizie poszczególnych zadań ze szczególnym uwzględnieniem szeroko rozumianego kontekstu. Projekty pracowni były wielokrotnie nagradzane w konkursach i plebiscytach architektonicznych (nagroda w międzynarodowym konkursie 20+10+X World Architecture Community Awards, druga nagroda w konkursie Przyjazna Przestrzeń Publiczna DoFA’11, druga nagroda w konkursie Piękny Wrocław 2011) oraz prezentowana na wystawach w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, na Węgrzech i w Chinach (m in.: EMERGING IDENTITIES BERLIN (2005), Łódź Design Festival (2007), DOFA (2011, 2013), Słynne Wille Polski (2013), V4 Houses – Budapest (2009, 2013).

Archi-box 3: KameleonLab
Wernisaż: 19 grudnia 2013 r., godz. 18.00
Muzeum Architektury
Warszawa

Dodaj komentarz