• 2013-12-06

Strumień nieświadomości w fotografii

W piątek 6 grudnia o godz. 20.00 w Centrum OFF Piotrkowska w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Strumień nieświadomości połączony z dyskusją pt. Ogląd czy pogląd. Subiektywny arealizm fotografii z udziałem dr Anny M. Zarychty.

„Strumień nieświadomości” (źródło: materiały prasowe)

„Strumień nieświadomości” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa prezentuje fotografie Bartosza Mateńki, Pitera Trojanowskiego i Marka M. Berezowskiego (związanych z Łódzką Szkołą Filmową). Pierwsza z realizacji opowiada o spotkaniu ze śmiercią w afrykańskim szpitalu. Drugi cykl jest próbą rekonstrukcji świata widzianego oczami dziecka. Trzeci zaś to wejrzenie w kosowską społeczność dotkniętą konfliktem etnicznym.

Z pozoru nic nie łączący tych realizacji. Jednak jeśli odejść od semiotycznej analizy obrazów i spojrzeć z szerszej perspektywy, można zobaczyć dążenie autorów do wniknięcia w światy, w które wniknąć się nie da. Zobaczy się wiarę w moc sprawczą aparatu fotograficznego jako narzędzia docierającego głębiej, cofającego czas, rozumiejącego lepiej. Takie oczekiwania wobec fotografii leżą zresztą u jej podstaw i towarzyszą nam do dziś. Autorzy wystawy zdają sobie jednak sprawę z tej pułapki i są zdania, że fotografia jest przede wszystkim prezentowaniem samych siebie, swoich lęków, wyobrażeń, tylko oglądem, kąpielą w strumieniu nieświadomości.

Piotr Trojanowski  absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez trzy lata był asystentem w pracowni fotografii na wydziale grafiki w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Tworzy w obszarach fotografii otworkowej oraz wielkoformatowej. Duchowo czas wypełnia mu córka oraz taekwon-do.

Bartosz Mateńko  rocznik ’87. Szczecinianin, fotograf. Oscyluje w szeroko pojętym nurcie fotografii reportażowej, dokumentalnej i ulicznej. Prowadzi autorskie warsztaty, zajęcia terapeutyczne z dziećmi z Zespołem Downa. Uczestniczył w warsztatach z fotografami takimi jak: Bruce Gilden, Tomasz Tomaszewski, Enrico Bossan, Joe McNally. Swoje prace wystawiał w Polsce, Niemczech, Portugalii, Litwie, Belgii, Bułgarii, Słowacji i Izraelu.

Marek M. Berezowski  absolwent Fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej (PWSFTViT) i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowany przede wszystkim fotodokumentem, preferuje projekty długoterminowe, m.in. Kosowo (od 2007 r.), Miastomorfozy (od 2013 r., rozwój miast wschodu), Squaty (od 2008 r., warszawskie centra kultury alternatywnej). Obecnie realizuje także film dokumentalny o Polakach w Chinach.

Strumień nieświadomości
Wernisaż: 6 grudnia 2013 roku, godz. 20.00
OFF Piotrkowska Center w Łodzi

Dodaj komentarz