• 2013-12-06

Smutki Tropików w reż. Pawła Świątka

8 grudnia podczas festiwal teatralnego Boska Komedia w Krakowie odbędzie się premiera nowego spektaklu Teatru Łaźnia Nowa Smutki Tropików, który reżyseruje Paweł Świątek.

„Smutki Tropików", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Smutki Tropików", plakat (źródło: mat. prasowe)

Smutki tropików to opowieść o współczesnych nomadach – młodych Europejczykach, których życiowym celem jest podróż. To backpackerzy, uciekinierzy, eksploratorzy, świry, nieprzystosowani łowcy doznań, dzicy korespondenci wojenni, idealiści i osobliwi turyści. Pozbawieni zahamowań, świadomie odrzucają tradycję, by na krańcach kontynentu odkrywać nową jakość przyszłości. Czego im brakuje we wspaniałej Europie? Czego mają tu za dużo? Co odnajdą, z czym wrócą i po co?

Reżyser Paweł Świątek i dramaturg Mateusz Pakuła wykorzystują technikę storytellingu (snucia opowieści) do zaprezentowania indywidualnych losów swoich postaci, ale też do czynnego zaangażowania publiczności w proces zgłębiania takich zjawisk jak: turystyka, ucieczka, pogoń za nowymi doznaniami, korespondencja wojenna czy duchowa przemiana. Spektakl jest próbą zdefiniowania tożsamości młodych europejczyków poprzez wspólne doświadczenia ciągłego nienasycenia i przekraczania granic, zarówno terytorialnych jak i moralnych.

„Smutki Tropików", fot. Tomasz Wiech (źródło: mat. prasowe)

„Smutki Tropików", fot. Tomasz Wiech (źródło: mat. prasowe)

Twórcy spektaklu próbują dotrzeć do podłoża kulturowego fenomenu ostatnich lat – podróży i przemieszczania się jako filozofii życia. Unikają jednak łatwych i jednoznacznych diagnoz społecznych. Czerpiąc z estetyki meksykańskiego wrestlingu i walk MMA, odtwarzają świat zaaranżowany na kształt gry fabularnej, gdzie jedynym skutecznym sposobem osiągnięcia szczęścia i zapanowania nad swoim losem jest destrukcja. Odwołując się do Chucka Palahniuka (Fight Club) bohaterzy Smutków tropików chcą zresetować świat za pomocą anarchii, by go uzdrowić.

Paweł Świątek – reżyser, urodzony w 1989 roku, student V roku reżyserii na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Znany z realizacji w Starym Teatrze w Krakowie Pawia Królowej, a także Mitologii w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Laureat Talentów Trójki.

Smutki tropików:

Reżyseria: Paweł Świątek
Scenografia: Marcin Chlanda
Tekst i dramaturgia: Mateusz Pakuła
Kostiumy: Julia Kornacka
Obsada: Małgorzata Gorol, Marek Hucz, Martyna Krzysztofik, Zuzanna Skolias, Łukasz Stawarczyk, Rafał Szumer

Premiera: 8 grudnia 2013 r., godz. 19.00
Kolejne spektakle: 9 grudnia 2013, godz. 15.00, 16, 17 i 18 stycznia 2014, godz. 19.00
os. Szkolne 25, Teatr Łaźnia Nowa
Kraków

Dodaj komentarz