Maciek Duchowski i Igor Przybylski – True or False

Od 12 grudnia w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie będzie można oglądać wystawę prac Maćka Duchowskiego i Igora Przybylskiego pt. True or False.

Maciek Duchowski, „Implant #57”, mixed media, 75x85 cm, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciek Duchowski, „Implant #57”, mixed media, 75x85 cm, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Przybylskiego i Duchowskiego stanowić będzie próbę nakreślenia, zbadania chybotliwej granicy pomiędzy realnością a mistyfikacją. Artyści opowiedzą dwie równoległe historie, które połączy zagadnienie prawdziwości i falsyfikatu, realności zdarzeń i wprowadzenie w nią świadomej nieciągłości. Ich realizacje stanowią próbę uchwycenia prawdy o rzeczywistości, wyłuskania tego, co cenne w zalewie obrazów i informacji. Artyści stają się reportażystami z czasów natrętnej wizualności. Snują opowieści będące efektem gromadzenia danych, nakładania się na siebie kolejnych obrazów/przekazów, ale jednocześnie zawieszonych pomiędzy prawdą a fikcją.

Prezentowane w BWA prace Duchowskiego i Przybylskiego dość znacząco różnić się będą od siebie – zarówno podejmowanym tematem jak i techniką, w której zostały wykonane. Jednocześnie tym, co je połączy może okazać się zestawienie malarstwa i fotografii, próba artystycznej interpretacji jednego, konkretnego zagadnienia, a przede wszystkim ich reportażowość czy też dokumentalność. Przybylski odniesie się do konkretnego zjawiska/problemu istniejącego w rzeczywistości, realizacja Duchowskiego będzie nieco bardziej abstrakcyjna, ale oparta na podobnej zasadzie i systemie pracy.

Duchowski z jednej strony pokaże fotografie – przedstawienia różnego rodzaju newsów które tworzyć będą pewną quasi – reporterską narrację, z drugiej – swoje minimalistyczne, monochromatyczne, wyciszone obrazy w dużych formatach. Na zdjęciach artysta nadrukował dodatkowo cytaty z teoretyków sztuki odnoszące się do szeroko rozumianej tematyki nadmiaru ( sztuki, obrazów, znaczeń…). Poprzez ich zestawienie pragnie zwrócić uwagę na przestrzeń pomiędzy iluzją a rzeczywistością, prawdą a manipulacją, nadawcą a odbiorcą – tak w świecie polityki, mediów jak i w świecie sztuki.

Projekt True or false. Bardotka jest formą dokumentalną ale tylko do pewnego stopnia. W każdej pracy potencjalnie może czaić się pułapka. W Stacji marzeń udało się autorowi zrealizować jeden z jego snów. Czy to tylko zwizualizowany sen czy może realna przepowiedź przyszłości?

Maciek Duchowski urodzony w 1981 r. w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2005 r. Dyplom obronił w pracowni malarstwa prof. Wiesława Szamborskiego. W latach 2006-2008 odbył studia w Dutch Art Institute w Enschede, w Holandii. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Igor Przybylski ukończył studia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2002 r . Od 2007 r. współpracuje z warszawską Galerią m2. Prace Przybylskiego znajdują się w kolekcjach w Polsce, Austrii, Belgii, Niemczech, USA, na Słowacji i w Szwecji. Brał udział w ponad siedemdziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Maciek Duchowski, Igor Przybylski, True or False
Wernisaż: 12 grudnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 26 stycznia 2014 roku
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Dodaj komentarz