• 2013-12-06

Dzieci księdza od stycznia w kinach

3 stycznia na ekrany polskich kin wejdzie film chorwackiego reżysera Vinko Brešana – Dzieci księdza.

„Dzieci Księdza”, reż. V. Brešan (źródło: materiały prasowe)

„Dzieci Księdza”, reż. V. Brešan (źródło: materiały prasowe)

Bogobojny Petar handluje prezerwatywami. Nie ma wyrzutów sumienia, bo papież wydał dekret, w którym częściowo godzi się na ich używanie. Na małej dalmatyńskiej wyspie, na której stoi kiosk Petara, pogłębia się jednak niż demograficzny. Wysłany na tamtejszą parafię młody katolicki ksiądz don Fabijan postanawia sprytnie zbuntować się przeciw papieskiemu prawu. Przekonuje Petara, że o przyrost naturalny zadbać trzeba. Jak to zrobić? Potajemnie dziurawiąc sprzedawane kondomy! Do spisku księdza i kioskarza dołącza też konserwatywny farmaceuta. W zaciszu apteki miesza pigułki antykoncepcyjne z witaminami, czym pomaga położyć kres wszelkiej antykoncepcji w mieście.

Mała wyspa na powrót się zaludnia. Przypadkowe ciąże owocują zawieraniem małżeństw mieszkańców Dalmacji z turystami. Informacje o szybkim przyroście naturalnym wyciekają więc poza granice Chorwacji. Przyciągają tłumy bezdzietnych par i ekipy telewizyjne. Miasto zaczyna tętnić życiem – kotłują się w nim namiętności, a trzej spiskowcy rozkoszy dbają o to, by niemowlęta przychodziły na świat w zdrowiu i wierze katolickiej.

Sielanka nie trwa jednak długo. Trzem mężczyznom staje bowiem na drodze jedna kobieta. Żona Petara odkrywa zmowę i w mgnieniu oka jedna z dziurawych prezerwatyw ląduje na biurku biskupa. Czy w ten sposób sytuacja zostaje zażegnana, a winni ukarani? Bynajmniej. Dopiero teraz wszystko zaczyna się wymykać spod kontroli…

W filmie występują: Kresimir Mikić (don Fabijan), Nikša Butijer (Petar), Marija Škaricić (Marta), Dražen Kühn (Marin), Jadranka Dokić (Ana), Laraz Ristovski (Biskup), Goran Bogdan (Jure), Zdenko Bokić (don Jakov).

Reżyser o swoim dziele mówi następująco:

Chorwacja jest katolickim krajem. Kościół ma w nim władzę nawet nad instytucjami rządowymi. Co w takiej sytuacji może zrobić chorwacki reżyser? Film poruszający kwestię wiary! [...] Śródziemnomorskie krajobrazy niosą w sobie emocjonalne i wizualne szaleństwo, które z jednej strony wydaje się rzeczywiste, z drugiej wielce surrealistyczne.W tej samej przestrzeni funkcjonują katolickie dogmaty i libertyńskie zwyczaje, a więc ścierają się wartości. Prawda staje ością w gardle manipulatorów, celibat zostaje przeciwstawiony seksualnym pragnieniom, miłość do bliźniego trwa w opozycji do pedofilii, religijność staje naprzeciw hipokryzji… Jestem pewien, że widz potrafi rozpoznać te elementy i zaakceptować ich obecność w jednym filmie tylko dlatego, że jest on komedią – pełną gagów, dowcipów sytuacyjnych i niegroźnej wulgarności à la komedia dell’arte.

Vinko Brešan jest chorwackim reżyserem filmowym, który zdobył międzynarodową renomę dzięki trzem produkcjom świetnie przyjętym przez krytykę, nagradzanym na wielu festiwalach filmowych i poruszającym tematy, które w chorwackim kinie lat 90. były uznawane za tabu. Dzieci księdza – produkcja nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepsza Komedia – jest jego szóstym filmem pełnometrażowym.

Dzieci księdza
Rezyseria:  Vinko Brešan
Premiera: 3 stycznia 2014 r.
Dystrybutor w Polsce: Vivarto

Dodaj komentarz