• 2013-12-05

Włodzimierz Puchalski w obliczu Sztuki Natury

Od 7 grudnia w Domu Eskenów w Toruniu będzie można oglądać fotografie Włodzimierza Puchalskiego w ramach dwóch wystaw: Bezkrwawe łowy oraz Wyspa Kormoranów. Ekspozycje towarzyszą VI Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii Przyrodniczej Sztuka Natury.

VI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Sztuka Natury, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

VI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Sztuka Natury, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz szósty zaprezentuje w swych wnętrzach wystawy fotograficzne towarzyszące Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii Przyrodniczej Sztuka Natury. Jednym z celów przyświecających festiwalowi jest propagowanie ochrony zagrożonych gatunków zwierząt i roślin głównie poprzez ukazywanie ich piękna utrwalonego za pomocą sprzętu audiowizualnego. Trwające sześć dni przedsięwzięcie oferuje zainteresowanym miłośnikom przyrody obejrzenie wystaw, uczestnictwo w wernisażach, warsztatach, a także daje możliwość wzięcia udziału w konkursach.

Wystawy Bezkrwawe łowy oraz Wyspa Kormoranów przedstawią unikatowy dorobek fotograficzny Włodzimierza Puchalskiego.

Włodzimierz Puchalski (1909-1979) – to znany fotografik przyrody, reżyser filmów przyrodniczych i podróżnik. Pracował w Instytucie Zootechniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi jako operator i reżyser. W 1979 zmarł w czasie wykonywania zdjęć na Wyspie Króla Jerzego, gdzie został pochowany. Archiwum twórczości Włodzimierza Puchalskiego znajduje się obecnie w Muzeum Niepołomickim w Zamku Królewskim, a składa się na nie ponad 100 tysięcy negatywów, odbitki, fotogramy, rękopisy, albumy i nagrody. Zachowały się również aparaty fotograficzne i pamiątki osobiste przywołujące atmosferę minionej już, analogowej fotografii.

Kurator: Magdalena Nierzwicka

Włodzimierz Puchalski, Bezkrwawe łowy oraz Wyspa Kormoranów
Wernisaż: 6 grudnia 2013 roku, godz. 16.30
Wystawa potrwa do 12 stycznia 2014 roku
Dom Eskenów w Toruniu

Dodaj komentarz