• 2013-12-05

Rejsy po literaturze i nie tylko, czyli wieczór z Julią Hartwig

5 grudnia o godzinie 19.00 w warszawskim Klubie Kultury Saska Kępa odbędzie się spotkanie z Julią Hartwig (poetką, tłumaczką i eseistką). Spotkanie poprowadzi Jakub Ekier.

„Rejsy po literaturze i nie tylko” – Julia Hartwig (źródło: materiały prasowe)

„Rejsy po literaturze i nie tylko” – Julia Hartwig (źródło: materiały prasowe)

Pisze subtelne i wyrafinowane wiersze. Jej twórczość nie jest jednoznaczna, nie ulega współczesnym wpływom i modom. Nie można jej zaszufladkować. Sama mówi o sobie: Sprzeczność jest moim żywiołem, prawem, o które wojuję. Jako jedna z nielicznych polskich poetek mistrzowsko posługuje się prozą poetycką. Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku i do dziś umiejętnie przywołuje osobiste struktury widzianej rzeczywistości.

Duży wpływ na posługiwanie się przez Hartwig formą uspokojoną (unikanie chaosu oraz przypadkowości) miał jej wieloletni związek z francuską literaturą. Tłumaczyła utwory takich autorów jak: Apollinaire, Rimbaud, Max Jacob, Cendrars i Supervielle. Opublikowała również monografie Apollinaire’a i Gerarda de Nervala. Ponadto jest współautorką dzieła Opiewam nowoczesnego człowieka. Antologia poezji amerykańskiej – przekładów z języka angielskiego przygotowanych wraz z Arturem Międzyrzeckim (poetą i mężem Hartwig).

Julia Hartwig wielokrotnie wyjeżdżała na stypendia zagraniczne (Francja, Stany Zjednoczone). Jest laureatką wielu nagród, m.in. Fundacji A. Jurzykowskiego, Thornton Wilder Prize przyznawaną przez Translation Center at Columbia University oraz austriackiej nagrody poetyckiej im. Georga Trakla. Obecnie mieszka w Warszawie.

Rejsy po literaturze i nie tylko – wieczór z Julią Hartwig

5 grudnia 2013 roku, godz. 19.00
Klub Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa

Dodaj komentarz