• 2013-12-05

Piłkarski poker w cyfrowej odsłonie

10 grudnia o godz. 20.00 w warszawskim kinie Kultura odbędzie się uroczysta premiera zrekonstruowanego cyfrowo Piłkarskiego pokera w reżyserii Janusza Zaorskiego.

„Piłkarski poker”, reż. J. Zaorski, fot. KinoRP (źródło: materiały prasowe)

„Piłkarski poker”, reż. J. Zaorski, fot. KinoRP (źródło: materiały prasowe)

Różnie potoczyły się losy trzech przyjaciół z boiska. Bolo pracuje jako palacz w klubowej kotłowni, Grom po wypadku jest inwalidą żebrzącym na ulicy o wsparcie, a Laguna, piłkarz, który kiedyś złamał poprzeczkę Związkowi Radzieckiemu – uznanym sędzią piłkarskim. Z powodu przepisów wkrótce musi przejść na emeryturę, przedtem jednak będzie arbitrem w meczu decydującym dla układu tabeli. Ze strony prezesów klubów pojawiają się pewne propozycje, do których przyjęcia namawia Lagunę żona, zwana przez niego Łapówką. Tyle że sędzia sam chce w tym piłkarskim pokerze rozdać karty i zgarnąć całą pulę… Gorzka, demaskatorska i w dużym stopniu prorocza komedia. Rodzaj satyry społecznej, gdzie sport jest metaforą życia publicznego, portret moralnej degrengolady Polski końca lat 80., ale też film zrobiony przez kibica piłki nożnej, który marzy o fair play, stąd na ekranie pojawia się Kazimierz Górski jako jej symbol.

„Piłkarski poker”, reż. J. Zaorski, fot. KinoRP (źródło: materiały prasowe)

„Piłkarski poker”, reż. J. Zaorski, fot. KinoRP (źródło: materiały prasowe)

Premiera Piłkarskiego pokera odbyła się 1 kwietnia 1989 roku. Data ta dobrze korespondowała z fabułą filmu i numerem, jaki w decydującej fazie walki o mistrzostwo Polski główny bohater sędzia Laguna planuje wykręcić próbującym nim manipulować prezesami klubów. Z drugiej jednak strony Piłkarski poker to nie filmowy żart, ale gorzka, demaskatorska i w dużym stopniu prorocza komedia, zrobiona przez kibica, który, choć marzy o autentycznych emocjach i fair play, to jednak ciągle nie ma złudzeń. Stąd sam reżyser pytany, kiedy nakręci Piłkarski poker 2, odpowiada: Wtedy, kiedy >>Piłkarski poker<< przestanie być aktualny.

Wśród gości premierowego pokazu znajdą się: Janusz Gajos – odtwórca roli sędziego Jana Laguny, Marian Opania – odtwórca roli Bola, Dariusz Szpakowski – odtwórca roli komentatora, Witold Adamek – autor zdjęć, Jan Purzycki – scenarzysta oraz Janusz Zaorski – reżyser. Spodziewamy się też sław związanych z piłką nożną, m.in. Dariusz Dziekanowski i Jerzy Engel.

Film będzie można również obejrzeć w kinie Kultura (sala Rejs) w środę, 11 grudnia o godz. 19.45 (kopia z angielskimi napisami).

Piłkarski poker, którego rekonstrukcja cyfrowa została sfinansowana i wykonana przez WFDiF, to drugi po Matce Królów film Janusza Zaorskiego, który został poddany temu procesowi. Projekt KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD i koordynowane przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe Spółka z o.o.

Piłkarski poker
Premiera cyfrowej rekonstrukcji filmu
Reżyseria: Janusz Zaorski
10 grudnia 2013 r., godz. 20.00
Kino Kultura w Warszawie

Dodaj komentarz