• 2013-12-05

Kantor, Nowosielski, Opałka… Aukcja Sztuki Współczesnej w Desie Unicum

12 grudnia w domu aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie odbędzie się Aukcja Sztuki Współczesnej, podczas której licytowane będą wybitne przykłady sztuki powojennej: prace polskich klasyków (Kantor, Nowosielski, Fangor, Opałka), oraz twórców zagranicznych (Vasarely i Kuwayama).

Victor Vasarely, „Kezek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Victor Vasarely, „Kezek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zamykająca sezon aukcyjny Aukcja Sztuki Współczesnej to zbiór 65 prac powstałych po 1945 roku. Wśród nich znalazło się kilka ciekawych obrazów pochodzących z amerykańskich kolekcji, niektóre z nich po raz pierwszy trafią na polski rynek sztuki. W katalogu zaprezentowano prace mogące być ozdobą każdej kolekcji, zarówno prywatnej jak i instytucjonalnej. Oferta jest wyjątkowo różnorodna, a ceny wywoławcze bardzo atrakcyjne w porównaniu do wartości rynkowej dzieł, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Na okładce znajduje się obraz z serii kół Wojciecha Fangora, który należał kiedyś do kolekcji znanego nowojorskiego fryzjera: Kennetha Battelle. Wśród dzieł klasyków sztuki polskiej powstającej po II wojnie światowej zwracają uwagę prace Tadeusza Kantora. Warto wymienić też obecnych w ofercie artystów, którzy poszli w podobnym do Informeli Kantora kierunku gorącej, aluzyjnej abstrakcji: Jana Tarasina, Rajmunda Ziemskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Tadeusza Brzozowskiego czy Tadeusza Dominika. Wielkim mistrzem sztuki polskiej prezentowanym w katalogu jest również Jerzy Nowosielski. Licytowany będzie niebanalny kompozycyjnie obraz jego autorstwa przedstawiający nagie kobiety na plaży oraz urzekającą malarskim kunsztem i zanurzeniem w ortodoksyjnej tradycji Ikonę Michała Archanioła.

Oniryczne, surrealistyczne w duchu wizje to domena twórców takich jak Kazimierz Mikulski i Zdzisław Beksiński. Przykładami sztuki konceptualnej są natomiast prace Ryszarda Winiarskiego i Edwarda Krasińskiego. Abstrakcja geometryczna reprezentowana jest przez reliefy Henryka Stażewskiego. Na aukcji pojawili się także twórcy o randze światowej, klasycy wywodzącej się z awangardy przedwojennej i abstrakcji geometrycznej sztuki Op-artu: ojciec kierunku Victor Vasarely, a także artyści amerykańscy polskiego pochodzenia: Julian Stańczak, Richard Anuszkiewicz i Ed Mieczkowski.

Wybrane prace z oferty Aukcji Sztuki współczesnej, 12 grudnia 2013 roku:

  • Victor Vaserely, Kezek
  • Julian Stańczak, Hazed Yellow
  • Wojciech Fangor, M 8
  • Jerzy Nowosielski, Na plaży III
  • Tadeusz Kantor, z cyklu Multipart
  • Roman Opałka, z cyklu Alfabet grecki

Kantor, Nowosielski, Fangor, Opałka, Vasarely i Kuwayama – Aukcja Sztuki Współczesnej
Aukcja odbędzie się 12 grudnia 2013 roku o godzinie 19.00
Dom Aukcyjny Desa Unicum
ul. Marszałkowska 34-50
Warszawa

Dodaj komentarz