• 2013-12-04

Wojciech Duda – Paralela

Od 9 grudnia w Galerii AT w Poznaniu będzie można oglądać wystawę prac Wojciecha Dudy pt. Paralela.

Wojciech Duda, „Paralela” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Duda, „Paralela” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W swoich realizacjach artysta stawia pytania o możliwość sformułowania aktualnego kanonu wartości oraz kondycję współczesnego społeczeństwa. Posługuje się subtelnymi zabiegami intertekstualnymi, wykorzystując interakcje zachodzące pomiędzy nakładającymi się znaczeniami, np. w pracach Solidność (2002), Dignitas (2008) oraz Polska jakość (2005). Pracuje w różnych mediach, tworzy instalacje, obiekty, wykorzystuje w swoich realizacjach neony, fotografie, film wideo. Inspiracją dla powstania pracy Paralela stał się …piorun, który uderzył w jeden z budynków, wywołując potężną falę komentarzy na całym świecie.

Zjawisko to ponownie ujawniło ponadczasową skłonność ludzi do nadawania sensu i przypisywania znaczeń zdarzeniom przypadkowym. Wiedza dotycząca rzeczywistości płynąca z rozwoju nauki, poszerzającej granice poznania, nie zmniejsza potrzeby nadinterpretowania zdarzeń, podsycanej dodatkowo przez media, będące, wydawałoby się, tubą wiedzy o świecie. Tymczasem kreowana medialnie rzeczywistość obrazów–faktów, paradoksalnie bywa zasłoną dla prawdziwej rzeczywistości. Wystawa pt. Paralela jest pierwszym indywidualnym pokazem twórczości Wojciecha Dudy w Galerii AT.

Wojciech Duda (ur. 1964 r. w Szczecinie); absolwent Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom 1995). Od 1995 roku jest pedagogiem na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2002 współtworzy grupę artystyczną Wunderteam (z Rafałem Jakubowiczem i – od 2005 roku – z Maciejem Kurakiem, wcześniej również z Pawłem Kaszczyńskim oraz zmarłym w 2005 roku Włodkiem Filipkiem). W 1995 roku otrzymał Stypendium im. Marii Dokowicz za pracę dyplomową, a w 1996 roku Stypendium Artystyczne Miasta Poznania dla młodych twórców. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych oraz brał udział w wystawach zbiorowych.

Wojciech Duda, Paralela
Wystawę można oglądać od 9 do 20 grudnia 2013 roku
Galeria AT
ul. Solna 4
Poznań

Dodaj komentarz