• 2013-12-04

Utwory Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego

13 grudnia krakowski Śródmiejski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert pt. Przejście w Piwnicy pod Baranami, który wypełniony będzie pieśniami Przemysława Gintrowskiego oraz Jacka Kaczmarskiego, w wykonaniu Adama Łapacza i Malwiny Misiak.

Adam Łapacz (źródło: mat. prasowe)

Adam Łapacz (źródło: mat. prasowe)

Utwory, którymi organizatorzy chcą przypomnieć ów czas, to wiersze polskich poetów (Herberta, Czecha, Herbsta, Jastruna i innych) umuzycznione przez Przemysława Gintrow­skiego oraz teksty Jacka Kaczmar­skiego z jego muzyką. Inspiracją do stworzenia programu w takiej postaci stała się instalacja Jerzego Kaliny Przejście 1977 -2005, która znajduje się na skrzy­żowaniu ulic Świdnickiej i Piłsudskiego we Wrocławiu. Przed­stawia ona ludzi schodzących pod ziemię i wyłania­jących się z niej po drugiej stronie ulicy. To przejście jest zatem metaforą docho­dzenia do wolności. Jednak, czy tak naprawdę wyszliśmy już spod ziemi? Kronikarz z oblężonego miasta z wiersza Herberta już o tym nie zdążył napisać…

Malwina Misiak (źródło: mat. prasowe)

Malwina Misiak (źródło: mat. prasowe)

Przejście to projekt muzyczny, w którym brzmienie gitary klasycznej wzbogacone zostało, budującym nastrój niepokoju, akordeonem. Adam Łapacz tym razem zaprosił do współpracy akorde­onistkę Malwinę Misiak, laureatkę wielu nagród i wyróżnień. Koncertem także przypomni fakt, że 13 grudnia 1981 roku (32 lata temu) został w Polsce wprowadzony stan wojenny.

Koncert Przejście:
13 grudnia 2013 r., godz. 19.00
Rynek Główny 27, Piwnica pod Baranami

Dodaj komentarz