• 2013-12-04

Upadek pierwszych ludzi – premiera w Teatrze Soho

6 grudnia w Teatrze Soho, scenie Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty zadebiutuje w roli reżysera Antoni Ferency. Młody artysta sięga po tekst własnego autorstwa, doceniony m.in.  przez jury Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i 19 Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

„Upadek pierwszych ludzi" (źródło: mat. prasowe)

„Upadek pierwszych ludzi" (źródło: mat. prasowe)

Adam i Ewa – ich historię znają wszyscy. Biblijne podania i wiekopomna rola prototypów ludzkości uczyniła z nich osoby publiczne o powszechnie znanych życiorysach. Nigdy się jednak nie dowiemy, co tak naprawdę łączyło pierwszych ludzi skazanych na siebie z boskiego rozkazu

Oś tekstu i spektaklu młodego reżysera stanowi budowana w laboratoryjnych warunkach relacja dwojga ludzi. Adam i Ewa zostali stworzeni żeby współpracować. Ich spotkanie uruchamia jednak lawinę zdarzeń, w których współpraca nie jest celem, a efektem ubocznym nieustannego tarcia. Relacje kobiety i mężczyzny charakteryzują niezrozumienie, kolizje interesów, zderzenia dwóch innych, jakby odwrotnych emocjonalności. Z ich oszczędnych, pełnych dziwnego humoru, niekiedy brutalnych dialogów, wyłania się niejednoznaczna rzeczywistość balansująca na granicy nadrealizmu i groteski.

Nadana przez Boga wolność staje w poprzek jego własnych planów. W zamyśle mająca zapewnić ludziom rozkwit, urzeczywistnia się w sposób koślawy. Nie ułatwia funkcjonowania, prowadzi wręcz do nawarstwiania problemów. Dar przestaje być prezentem. Staje się wyzwaniem, któremu trzeba starać się sprostać na poziomie każdej kolejnej – z chęci samodzielnej, z przymusu wspólnej – decyzji.

Biblijnych pierwszych ludzi reżyser lokuje w znajomych realiach dzisiejszej Warszawy. Akcja spektaklu toczy się na stacji metra – w surowej przestrzeni undergroundu, której bliżej do czyśćca niż przyrzeczonego śmiertelnikom raju.

Upadek pierwszych ludzi

Scenariusz i reżyseria: Antoni Ferency
Scenografia i kostiumy: Marta Zając
Muzyka: Zofia Chabiera, Christoph Thun
Produkcja: Katarzyna Krapacz
Producent: Studio Teatralne Koło
Koproducent: Teatr Ochoty
Obsada: Klara Bielawka (Teatr Dramatyczny)
Jacek Beler (Teatr Powszechny)
Henryk Niebudek (Teatr Dramatyczny)

W przedstawieniu występują: Klara Bielawka, Jacek Beler i Henryk Niebudek

Premiera: 6 grudnia 2013
ul. Mińska 25, Scena Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty – Teatr Soho
Warszawa

Dodaj komentarz