• 2013-12-04

Figlarowicz i Smolarz na pokładzie Transatlantyka Batory

Od 6 grudnia w Muzeum Miasta Gdyni będzie można oglądać wystawę fotografii Stefana Figlarowicza i Niny Smolarz pt. Transatlantyk Batory – powitania 1966, pożegnania 1969.

Fot. Stefan Figlarowicz, 1969 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Stefan Figlarowicz, 1969 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografie Batorego, które robiłem w 1966 i 69 roku należą do pierwszych moich fotoreportaży. Notka prasowa w lokalnej gazecie o przyjeździe transatlantyka do Gdyni wydała mi się interesująca. Pojawiłem się na Dworcu Morskim, przyglądając się, ważnym dla reportera – twarzom, emocjom i sytuacjom oczekujących oraz pasażerów – powracających z innego świata.

Natomiast trzy lata później wspólnie z Niną Smolarz zainspirowani opowieściami o pracy plastyczki PLO Basi Górskiej, udaliśmy się na Dworzec Morski po raz drugi, by podziwiać wnętrze i przyglądać się żegnającym oraz udającym się w pierwszy rejs pasażerom oraz projektantom Stefana Batorego.

Dziś, z perspektywy czasu, w epoce podróży lotniczych oraz internetowych, prezentowane zdjęcia stają się oprócz przyczynku do historii fotoreportażu dokumentem historii – reliktem celebry towarzyszącej tajemniczym dalekim podróżom w nieznane.

Stefan Figlarowicz

Jacek Fedorowicz:

Na wspólny wspomnieniowy rejs Batorym popłynęli ze swoimi opowieściami i pamiątkami pasażerowie i członkowie załogi, a także ich rodziny i znajomi tworząc w ten sposób fragment historii rejsów naszego Transatlantyka – ms Batory (1936-1969) i tss Stefan Batory (1969-1988) Gdynia 1968. Hall Dworca Morskiego. Czekamy aż nas wpuszczą na Batorego. Dziki tłum – jak zawsze, bo odpływający, odprowadzający, a poza tym to zawsze było wydarzenie połączone z uroczystością. Wtedy Hankę spotkało nieszczęście. Wypadło jej oczko sygnetu….

Transatlantyk Batory – powitania 1966, pożegnania 1969
Wernisaż: 6 grudnia 2013 roku, godz. 17.00
Muzeum Miasta Gdyni

Dodaj komentarz