• 2013-12-04

Rok 1863 z muzyką Michała Lorenca

4 grudnia o godz. 15.00 na Auli Uniwersytetu Warszawskiego (Stary BUW) odbędzie się pokaz filmu Rok 1863 połączony z koncertem muzyki na żywo skomponowanej przez Michała Lorenca.

„Rok 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rok 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kino nieme fascynuje nie mniej niż filmy dźwiękowe. Szczególnie, jeśli seansom towarzyszy muzyka na żywo. Doskonałym dowodem na to są pokazy zrekonstruowanego przez Filmotekę Narodową filmu Rok 1863, w reżyserii Edwarda Puchalskiego, któremu towarzyszą koncerty muzyki skomponowanej przez Michała Lorenca specjalnie do filmu, a wykonywanej na żywo podczas projekcji przez zespół DesOrient. O wyjątkowości tego seansu przekonali się latem mieszkańcy Sandomierza, pokaz był również kluczowym wydarzeniem podczas Festiwalu Filmów Historycznych w Zamościu.

Entuzjastyczny odbiór projektu sprawił, że organizatorzy kontyunuują tę kulturalną podróż, tym razem w Warszawie.

Rok 1863 w reżyserii Edwarda Puchalskiego to jeden z najcenniejszych zabytków polskiego filmu. Pierwsza adaptacja Wiernej rzeki Stefana Żeromskiego z 1922 została pieczołowicie odrestaurowana na podstawie dwóch zachowanych wersji, które w pewnym stopniu różnią się od siebie. Niezwykłe efekty żmudnej pracy konserwatorów obejrzą z inicjatywy Filmoteki Narodowej Legalnej Kultury mieszkańcy Warszawy.

Rekonstrukcja filmu Rok 1863 została zrealizowana w pracowniach Filmoteki Narodowej, która w ramach programu Nitrofilm i przy pomocy unijnych dotacji odnawia zabytkowe dzieła przedwojennego niemego filmu. Do tej pory światło dzienne ujrzały tak głośne tytuły, jak Pan Tadeusz Ryszarda Ordyńskiego czy słynna niemiecka Mania z Polą Negri.

Projekcja filmu Rok 1863 z muzyką Michała Lorenca na żywo
4 grudnia 2013 r., godz. 15.00
Aula Uniwersytetu Warszawskiego (Stary BUW)
Warszawa

Dodaj komentarz