• 2013-12-04

Warsztaty na mikołajki od Polski Światłoczułej

6 grudnia Polska Światłoczuła wyrusza w podróż z Zaczarowanym ołówkiem, aby na mikołajki pokazać młodym widzom klasykę polskiej animacji.

Polska Światłoczuła na Dzień Dziecka 2013, warsztaty (źródło: materiały prasowe)

Polska Światłoczuła na Dzień Dziecka 2013, warsztaty (źródło: materiały prasowe)

Na mikołajki Polska Światłoczuła zawiezie dzieciom dużo wiary i magii. W miejscowościach, gdzie nie ma kin, urządzone zostaną projekcje bajek animowanych, które powstały w łódzkim studio Se-Ma-For pod wspólnym tytułem Zaczarowany ołówek. Po projekcjach odbędą się warsztaty, które poprowadzi Eliza Płocieniak-Alvarez, autorka filmów animowanych, absolwentka szkoły w Łodzi i w Madrycie, która zdradzi sekret, jak się tworzy magię na ekranie. Wystarczy mieć zaczarowany ołówek, by świat ożył. Albo chociaż w to uwierzyć…

Wyobraźcie sobie, że posiadacie zaczarowany ołówek – co byście narysowali?

Podobne przygody mają bohaterowie serii bajek animowanych Zaczarowany ołówek, który powstał w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi w latach 1964-1977. Pracował nad nim sztab ludzi. Scenariusze pisał między innymi Zbigniew Batko, znany z tłumaczeń literatury angielskojęzycznej. Za rysunki odpowiadał m.in. Karol Baraniecki, z wykształcenia lwowski filozof, którego liczne rysunki-karykatury ukazywały się w przedwojennych pismach takich jak: Szpilki czy Sygnały. Nad oprawą muzyczną zaś czuwał Zbigniew Czernelecki, który choć z zawodu był prawnikiem, to jego pasją była muzyka.

Powstały dzięki nim przeurocze krótkie animacje, gdzie głównym bohaterem jest chłopiec, który ma psa, a oprócz psa  – wiele przygód. Razem wpadają w różne tarapaty, ale z pomocą zjawia się zawsze tajemniczy krasnoludek, który ofiarowuje mu ołówek. I właśnie nie jest to zwykły ołówek, tylko zaczarowany, bo wszystko, co chłopiec nim narysuje – istnieje naprawdę.

Cała zabawa polega jednak na tym, co takim ołówkiem narysować. I w tym przejawia się inteligencja bajki. Sam ołówek ich nie ratuje przed obudzonym niedźwiedziem czy brakiem prądu. Trzeba wiedzieć, co narysować, żeby z tych tarapatów się wydostać. Pomysłowość chłopca nie zna granic: dynamo i pompa to tylko niektóre z jego wynalazków.

Bohaterowie nigdy nie mówią i to wcale nie jest ujmą dla filmu. Tym większy zachwyt, że właśnie przy pomocy samego rysunku ten świat do nas przemawia. Chyba samych twórców Se-ma-fora odwiedził tajemniczy krasnoludek…

Szczegółowa trasa (6-13 grudnia):

  • 6 grudnia,  godz. 12.00 i 14.30, Kętrzyn (Gimnazjum nr 2, ul. Wojska Polskiego 9)
  • 7 grudnia, godz. 17.00,  Górzno (Gminny Ośrodek Kultury, Rynek 1)
  • 8 grudnia, godz. 12.00, Tuchola (Książnica Tucholska, ul Pocztowa 7b)
  • 8 grudnia,  godz. 17.30, Czarne (Biblioteka, ul. Kościuszki 1)
  • 9 grudnia, godz. 11.30, Miastko
  • 10 grudnia, godz. 12.00, Świdwin (Zamek w Świdwinie, ul. Niedziałkowskiego 17)
  • 11 grudnia, godz. 15.00, Dąbie(Klub Delta, ul. Racławicka 10)
  • 12 grudnia, godz. 12.00, Rozbitek (Pałac Rozbitek, k. Kwilcz)
  • 13 grudnia, godz. 12.00, Drobin (Urząd Miasta i Gminy Drobin, ul. Piłsudskiego 12)

Polska Światłoczuła na mikołajki
Animacje i warsztaty dla młodych widzów
Od 6 do 13 grudnia 2013 r.
Kętrzyn, Górzno, Tuchola, Czarne, Miastko, Świdwin, Dąbie, Rozbitek, Drobin

Dodaj komentarz