• 2013-12-04

Goshka Macuga w sztokholmskiej galerii Index

Od 14 grudnia w galerii Index w Sztokholmie będzie można oglądać wystawę prac Goshki Macugi pt. Non-consensual Act (in progress).

Goshka Macuga, Non-consensual Act (in progress), (2013). Dzięki uprzejmości artystki i Andrew Kreps Gallery, New York (źródło: materiały prasowe organizatora)

Goshka Macuga, Non-consensual Act (in progress), (2013). Dzięki uprzejmości artystki i Andrew Kreps Gallery, New York (źródło: materiały prasowe organizatora)

Non-consensual Act (in progress) będzie pierwszą indywidualną wystawą Goshki Macugi (jednej z najbardziej znanych na świecie współczesnych polskich artystek) w Europie Północnej.

W swojej sztuce Macuga przyjmuje często rolę naukowca, badając ideologiczne powiązania wystaw i muzeów, ich polityczne i społeczne reguły, jak również stosunek do współczesnych norm wystawienniczych. W swoich badaniach koncentruje się przede wszystkim na opisach instytucji; analizuje i interpretuje ich społeczną i polityczną historię, na nowo aranżuje istniejące materiały, zebrane obiekty i zarchiwizowane dokumenty, które łączą kilka obszarów i metod. Jej wystawy podważają utartą narrację. W 2012 r. wyjechała do Afganistanu, by zebrać materiał do swojej przyszłej prezentacji w ramach dOCUMENTA (13). Podczas dwóch wyjazdów odwiedziła afgańskie archiwum filmowe w Kabulu i doświadczyła niepewnej i groźnej sytuacji, w której znajdowała się jego działalność w czasach dominacji talibów. Panował w nim nieustanny brak materiałów, nie było też sprzętu potrzebnego do zdigitalizowania magazynu kronik filmowych, filmów fabularnych i dokumentalnych. Brakowało także środków na utrzymanie w dobrym stanie urządzeń technicznych i lokali. Macuga chciała wesprzeć archiwum i zdecydowała się kupić fragmenty niektórych taśm filmowych, wyrzuconych podczas procesu digitalizacji. Po elektronicznej korespondencji z afgańskim pośrednikiem dostała w końcu paczkę z fragmentami filmów na taśmie 35 mm. Okazało się, że materiał obejmował siedemnaście oddzielnych rolek z taśmą filmową, przedstawiających ocenzurowane sceny z zagranicznych i afgańskich filmów.

Na potrzeby wystawy w sztokholmskim Indexie Macuga opracowała ocenzurowany materiał i umieściła go w kontekście, w którym przedstawienie intymności w zdobytych materiałach i w afgańskiej kulturze jest konfrontowane z jej własnymi doświadczeniami pracy nad filmem, a także z opowieścią o tym, jak artystka uzyskała materiał do pracy. Projekt stanowi porównawcze studium różnego pojmowania norm w afgańskiej i zachodniej kulturze. Zawiera dokumentację i fragmenty korespondencji, które odkrywają przeszkody, sprzeczności i możliwości zbliżenia się do materiału podczas badania.

Macuga nie po raz pierwszy jednak pracuje z tego typu materiałami. W serii Untitled z 2008 r. zostały np. wykorzystane fotografie od weterana wojny wietnamskiej, zarówno jako część instalacji I Become Death (2009, Basel Kunsthalle), jak i w filmie Snake Society. Prace odzwierciedlają jej trwające badania na temat studiów Aby’ego Warburga poświęconych rytuałom i ikonografii w sztuce Indian Hopi. Projekt Non-consensual Act (in progress) obejmuje zarówno wideo, wydruki, jak i dokumenty.

Goshka Macuga – ur. 1967 w Polsce, od 1989 mieszka w Londynie. Jej ostatnia indywidualna wystawa obyła się w Museum of Contemporary Art w Chicago; poprzednie miały miejsce w Walker Art Center w Minneapolis (2011), Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie (2011), Whitechapel Gallery w Londynie (2010), Kunsthalle Basel (2009) i Tate Britain (2007). Prace Macugi znalazły się także na dOCUMENTA (13) (2012), 53. Biennale w Wenecji (2009), 5. Biennale w Berlinie (2008) i Biennale w Liverpoolu (2006). W 2008 Macuga była nominowana do Nagrody Turnera, a w 2013 otrzymała Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w dziedzinie sztuk wizualnych.

Projekt jest realizowany przez Index- The Swedish Contermporary Art Foundation (Sztokholm) i BAC – Baltic Art Center (Visby) we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie i Andrew Kreps Gallery.

Goshka Macuga, Non-consensual Act (in progress)
Wernisaż: 13 grudnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 12 kwietnia 2014 roku
Index – The Swedish Contermporary Art Foundation
Kungsbro strand 19, Sztokholm

Dodaj komentarz