• 2013-12-04

VII Puls Literatury: Lokomotywy Literatury

Joanna Bator, Jacek Dehnel, Wojciech Kuczok, Andrzej Sapkowski – to tylko kilku z zaproszonych gości nachodzącego VII Festiwalu Puls Literatury w Łodzi, który potrwa od 5 do 15 grudnia.

VII Puls Literatury – plakat (źródło: materiały prasowe)

VII Puls Literatury – plakat (źródło: materiały prasowe)

To największa tego typu impreza w centralnej Polsce. W Łodzi festiwal trwa jedenaście dni, wcześniej w listopadzie pięć imprez zorganizowano w regionie (w Radomsku, Ujeździe, Brzezinach, Parzeczewie i Poddębicach). Dzień przed rozpoczęciem Festiwalu w pociągu relacji Łódź–Warszawa–Łódź odbędą się koncerty oraz czytanie wierszy łódzkich poetów.

Tegoroczne hasło Pulsu to Lokomotywy literatury. Odnosi się ono z jednej strony do czołowych współczesnych pisarzy, z drugiej do Juliana Tuwima, którego rok jest właśnie obchodzony. Dlatego też podczas Pulsu odbędą się spotkania z Joanną Bator (Nagroda Literacka Nike), Krystyną Dąbrowską (Nagroda Kościelskich, Nagroda im. Wisławy Szymborskiej), Andrzejem Sosnowskim (Nagroda Literacka Gdynia), Oksaną Zabużko (Nagroda Angelusa), Wojciechem Góreckim (Nagroda im. Beaty Pawlak), Marcinem Ostrychaszem (Nagroda im. Klemensa Janickiego) i Pawłem Tomankiem (Nagroda im. Jacka Bierezina). Prócz tego pojawią się m.in. Andrzej Sapkowski, Kamil Sipowicz, Jacek Dehnel czy Wojciech Kuczok.

Puls Literatury to nie tylko spotkania literackie, warsztaty translatorskie oraz rozstrzygnięcia konkursów (m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina oraz Ogólnopolskiego Konkursu Na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego), ale także cykl koncertów, spektakli teatralnych oraz wystaw.

W tym roku na Pulsie wystąpią m.in. Kaliber 44, Buldog, Bruno Schulz i Hańba!. Zostaną wystawiane Bal w Operze według Tuwima, Błazen Pana Boga Dario Fo oraz Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku Doroty Masłowskiej. Odbędzie się także konferencja Wehikuł czasu. Kontrkultura w latach 70. i 80. wraz z wystawą, panelem dyskusyjnym oraz koncertem. Puls to również cykl spotkań dla dzieci oraz dla seniorów.

Ze względu na Rok Tuwima festiwalowi towarzyszy konferencja Tuwim bez końca oraz Żydzi polscy według Tuwima. 15 grudnia odbędzie się Gala finałowa Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima transmitowana w Internecie oraz w formie reportażu na TVP Kultura. Warto dodać, że na prawie wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

VII Festiwal Puls Literatury
Od 5 do 15 grudnia 2013 roku
Łódź

Dodaj komentarz