• 2013-12-03

VII Zimowy Przegląd Koksownik

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza na VII Zimowy Przegląd Filmowy Koksownik, który potrwa od 11 do 13 grudnia w Radomiu.

VII Zimowy Przegląd Koksownik (źródło: materiały prasowe organizatora)

VII Zimowy Przegląd Koksownik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elektrownia zaprasza na siódmą odsłonę grudniowego przeglądu filmów zaangażowanych. Podczas trzech kolejnych dni w radomskim Multikinie zostanie zaprezentowanych siedem seansów, wśród których znalazły się zarówno filmy dokumentalne jak i fabuły, jak zwykle podejmujące tematy trudnych kwestii społecznych. Filmem inaugurującym przegląd będzie The Story of Film: Odyseja filmowa – niezwykła opowieść Marka Cousinsa, irlandzkiego reżysera i wybitnego krytyka filmowego o historii kina w kontekście współczesnej sztuki. Pokaz ten uzupełni niemy film z 1929 roku, zatrzymany przez cenzurę radziecką, pt. Cwaniak z muzyką na żywo wykonywaną przez kompozytora Marcina Pukaluka.

Wśród dokumentów będzie można obejrzeć m.in. obraz Pussy Riot – Modlitwa Punka będący zapisem kontrowersyjnej akcji założycielek zespołu Pussy Riot, które po wyborach w Rosji odśpiewały publicznie Bogurodzico, przegoń Putina, za co trafiły na dwa lata do więzienia. Ten akt protestu, który zdobył rozgłos na całym świecie, stał się symbolem walki z opresyjnym reżimem. Na uwagę zasługują także Ambasador – ciekawy przykład dokumentalno-dziennikarskiego podejścia do filmu oraz, oparty na faktach, obraz Piąta władza, opowiadający o aferze WikiLeaks. Jednym z ważniejszych filmów przeglądu będzie laureat Złotych Lwów na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Ida Pawła Pawlikowskiego.

Organizator: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

VII Zimowy Przegląd Koksownik
11-13 grudnia 2013 r.
Multikino (Galeria Słoneczna)
Radom

Dodaj komentarz