• 2013-12-03

Operetka Witolda Gombrowicza

Premiera Operetki Witolda Gombrowicza w reżyserii Andrzeja Majczaka odbędzie się 14 grudnia w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Spektakl to szalona wariacja na temat nagości i formy ubioru, z której wyrasta kultura europejska, a w szczególności – francuska.

Operetka" (źródło: mat. prasowe Teatru im. Stefana Jaracza w Olszynie)

Operetka" (źródło: mat. prasowe Teatru im. Stefana Jaracza w Olszynie)

Gombrowicz długo nosił się z zamiarem napisania dzieła na pograniczu campu i niefrasobliwej błazenady. Uznając walory opery, nie umiał oprzeć się urokowi operetki – gatunkowi pośredniemu i wyzywająco niedojrzałemu.

Andrzej Majczak, reżyser znany olsztyńskiej publiczności z Pana Mautza odczytuje utwór Gombrowicza jako opowieść o przemijaniu i związanej z nim nieodwracalnej utracie piękna, czaru, seksapilu. Młodość staje się towarem deficytowym, acz nieodmiennie pożądanym. Oto więc dwóch starzejących się sybarytów, Szarm i Firulet, walczą z równie posuniętym w latach idealistą Hufnaglem o dominację nad powabną Albertynką i dwoma młodziutkimi Złodziejaszkami.

Akcja przedstawienia rozgrywa się nie w księstwie Himalaj, lecz w mauzoleum Gombrowicza. Pieczę nad nim sprawuje Kustosz – strażnik idei wielkiego pisarza, który roi sobie, że sam jest Gombrowiczem. Do mauzoleum trafia wycieczka – grupa emerytów z amatorskiego kółka teatralnego, mająca za sobą wystawienie klasycznej operetki. Zderzają się więc dwa światy: wewnętrzny świat gombrowiczowskiej opowieści o starych chłopcach, którym marzy się młodość i zewnętrzny świat podglądaczy, oprowadzanych przez sobowtóra Gombrowicza.

Operetka:

realizacja: reżyseria: Andrzej Majczak
scenografia: Urszula Czernicka
muzyka: Marcin Rumiński

obsada: Wiesława Niemaszek-Szymańska, Ewa Pałuska, Irena Telesz-Burczyk, Hanna Wolicka, Marian Czarkowski, Grzegorz Gromek, Radosław Hebal, Grzegorz Jurkiewicz, Marcin Kiszluk, Maciej Mydlak, Dariusz Poleszak oraz studenci Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie: Dorota Puziuk, Mikołaj Kwiatkowski, Darian Wiesner

Premiera: 14 grudnia 2013 roku
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

1 komentarz do artykułu “Operetka Witolda Gombrowicza”

  1. stefan

    Strasznie cienki, odradzam

Dodaj komentarz