• 2013-12-03

Cmono. Rozmowy z pisarzami Grzegorza Jankowicza

Cmono. Rozmowy z pisarzami – zbiór wywiadów, jakich cenionemu krytykowi, Grzegorzowi Jankowiczowi, udzielili m.in. Orhan Pamuk, Etgar Keret i Amos Oz, ukazał się 21 października nakładem Wydawnictwa Poznańskiego i Tygodnika Powszechnego.

„Cmono. Rozmowy z pisarzami” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Cmono. Rozmowy z pisarzami” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Cmono. Rozmowy z pisarzami to zapis 13 rozmów przeprowadzonych przez Grzegorza Jankowicza z najwybitniejszymi twórcami światowej prozy i poezji, w których poruszają oni ważne nie tylko dla literatury zagadnienia. Twórcy mówią o potrzebie narracji i kondycji dzisiejszej powieści, o roli opowieści zarówno w życiu jednostki, jak i społeczeństwa. Autorzy tacy jak Josef Škvorecki, Dubravka Ugrešić czy Marjane Satrapi wskazują też na znaczenie słowa jako narzędzia, które może służyć wyzwoleniu, ale i zniewoleniu jednostek, grup i całych narodów. Odnaleźć tu też można rozważania o współczesnym świecie, które znalazły odzwierciedlenie w twórczości rozmówców Jankowicza: refleksję nad statusem kobiet, relacjami Wschodu z Zachodem i polityki z religią oraz nadużyciami władzy czy niepowodzeniami w programach pomocowych krajów zachodnich dla innych części globu.

Książka Cmono. Rozmowy z pisarzami to także podróż do źródeł twórczości. Dzięki niej czytelnik odkrywa, jaką rolę w pisaniu odgrywa ojczysta mowa pisarzy, a jaką języki, które poznawali z czasem, np. na emigracji czy podczas podróży. Autorzy opowiadają o swoich mistrzach i o tym, jaki wpływ na ich działalność mają bliscy. Cmono to także skarbnica anegdot. Dowiemy się m.in. dlaczego izraelski prozaik Etgar Keret dostał na planie filmu reprymendę od olbrzyma, co amerykański poeta John Ashbery ma wspólnego z MTV i jak zareagowała żona Josefa Škvoreckiego, gdy zaproponowano mu wydanie pierwszej książki na emigracji. Poznamy też teorię Orhana Pamuka o tym, co czytała Anna Karenina, przekonamy się, który z twórców ma na koncie aż sto tysięcy książek i dziesięć tysięcy zbiorów esejów oraz co nastoletni Alberto Manguel czytał ociemniałemu Luisowi Borgesowi. Odkryjemy też znaczenie zawartego w tytule książki, tajemniczego słowa cmono, którego sensu próbował dociec słynny leksykograf Samuel Linde.

Grzegorzowi Jankowiczowi wywiadów udzielili: Orhan Pamuk, Rabih Alameddine, Josef Škvorecký, Amos Oz, Etgar Keret, Marjane Satrapi, Dubravka Ugrešić, György Spiró, Lukas Bärfuss, Herta Müller oraz Charles Simic, John Ashbery i Alberto Manguel.

Grzegorz Jankowicz – filozof literatury, krytyk i tłumacz. Redaktor działu kultury Tygodnika Powszechnego. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities UJ. Wiceprezes Fundacji Korporacja Ha!art, redaktor jej dwóch serii wydawniczych: Linia Krytyczna i Proza Obca. Juror Nagrody Poetyckiej Silesius. Dyrektor wykonawczy Festiwalu Conrada. Niedawno wydał książkę: „Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami” (Kraków 2013).

Grzegorz Jankowicz Cmono. Rozmowy z pisarzami
Premiera: 21 października 2013 roku
Wydawnictwo Poznańskie, Tygodnik Powszechny

Dodaj komentarz