• 2013-12-03

Changing The Face 2013 Rotunda Warsaw – koncepcja G5A

Grupa 5 Architekci we współpracy z (instalacje) Buro Happold oraz (grafika) Chazme i Sepe przygotowała konkursowy projekt rewitalizacji stołecznej Rotundy.

Rewitalizacja warszawskiej Rotundy, proj. Grupa 5 Architekci (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rewitalizacja warszawskiej Rotundy, proj. Grupa 5 Architekci (źródło: materiały prasowe organizatora)

Opis inwestycji przygotowany przez architekta Rafała Grzelewskiego, współautora projektu: Głównym zadaniem projektowym było nadanie nowego wizerunku ikonie jaką jest Rotunda zachowując jednocześnie jej gabaryty jak i największe walory estetyczno-konstrukcyjne.

Z tego względu zachowaliśmy podstawowe proporcje i cechy charakterystyczne Rotundy. W bryle wycięto części budynku tworząc dwukondygnacyjny plac publiczny. Uzyskany podcień odsłania przechodniom i klientom banku unikalną konstrukcję dachu oraz stanowi strefę wejściową do poszczególnych funkcji budynku. Poprzez zwiększenie głębokości i zmniejszenie szerokości słupów wokół budynku wydobyto trójwymiarowość szkieletu i podkreślono rytm  jego wszystkich elementów.

Ważnym elementem było też podkreślenie roli spotkań, jaką mimowolnie od lat pełni ten obiekt w tkance ścisłego centrum. Dlatego plac przed rotundą zaprojektowaliśmy, jako miejsce spotkań i punkt wyjściowy do dalszej drogi. Plac zaprasza swoim kolorem przechodni spod Domów Centrum, Pasażu Wiecha i al. Jerozolimskich. Analogicznie schody prowadzące z podziemi pokryte są barwioną żywicą poliuretanową, co sygnalizuje już pod ziemią wyjście na plac. Zależało nam na ekspozycji ikony, jakim jest budynek rotundy. W tym celu zastosowany jednolity kolor posadzki placu eksponuje filigranowy biały budynek Rotundy w wielkomiejskiej skali. Silny akcent kolorystyczny ma stać się dodatkową cechą rozpoznawalną miejsca.

Istotnym elementem była też struktura funkcjonalna obiektu oraz wymagany przez bank program. Zaproponowany przez nas budynek łączy funkcję bankową i społeczną zapewniając im jednocześnie niezależne funkcjonowanie. Wejścia do banku znajdują się na przedłużeniu osi Pasażu i od strony placu pod budynkiem. Osobne wejście dla personelu ulokowano od południa a przy wejściach do banku całodobowe strefy bankomatowe. Dwukondygnacyjna strefa centralna została spięta klatką schodową dostępną dla klientów i prowadzi przez 2 piętra bankowe. Dodatkowo ulokowaliśmy nową funkcję tzw. Infoboxu. Z przekrytego placu można wejść do wydzielonej i niezależnej przestrzeni, aby uzyskać informację o wydarzeniach kulturalnych, sportowych muzycznych itp. w Warszawie. Stąd prowadzi droga do przestrzeni wystawienniczo-kulturalnej w podziemiu (wystawy czasowe, wykłady, pokazy). Infobox ma służyć zarówno turystom jak i mieszkańcom Warszawy, aby na bieżąco mogli dowiedzieć się, co jest grane w ich mieście. Informację można by pobrać w postaci mapki, ulotki czy aplikacji Rotunda na telefon komórkowy.

Zależało nam, aby podkreślić najważniejsze walory i atuty istniejącego budynku. Z tego względu kompozycja i podział placu wokół rotundy oparte są o geometrię linii stycznych do zwornika dachu budynku, będącą wiernym odzwierciedleniem powiększonego rysunku dachu. Linie naprowadzają na obiekt, symbolizują sieć powiązań. Wykonane są, jako cienkie profile dystansujące części monolitycznej posadzki, dzieląc ją na romboidalne elementy. Te wysunięte w górę lub zagłębione w dół tworzą siedziska, a te interaktywne wypełnione płytkami piezoelektrycznymi (zbierającymi energię od nacisku ruchem pieszym) lub panelami fotowoltaicznymi służą pozyskiwaniu energii do podświetlenia placu jak i celom edukacyjnym. Część paneli jest podświetlana. Ten sam element geometryczny o różnych kolorach pojawia się w całej Warszawie na szlakach tematycznych, powiązanych z proponowana przez nas aplikacją mobilną Rotunda która ma być swoistym interaktywnym połączeniem z miastem aplikacją mobilną.

Aplikacja Rotunda na telefon czy tablet pokaże użytkownikom niezwykłe szlaki tematyczne. Poprzez mapę wyświetlaną na urządzeniach mobilnych wraz ze wskazówkami dotarcia do celu bez trudu odnajdziemy np. budynki modernistyczne, warszawskie neony, murale, miejsca powiązane z kulturą, szlaki kulinarne lub oazy spokoju rozsiane po całym mieście wraz z aktualną informacją o wydarzeniach mających tam miejsce. Gdybyśmy mieli przeoczyć jakąś ciekawostkę aplikacja może nas o tym powiadomić. Rotunda od zawsze była początkiem wypraw w miasto. Dzięki zdobyczom technologicznym droga do celu zostanie znacznie uproszczona, a miasto na nowo odkryte zarówno przez mieszkańców stolicy jak i turystów.

Rotunda
Projekt: Grupa 5 Architekci we współpracy z (instalacje) Buro Happold oraz (grafika) Chazme i Sepe
Projekt został opracowany na konkurs Changing The Face 2013 Rotunda Warsaw

Dodaj komentarz