• 2013-12-02

Marian Pankowski – ostatni zbiór opowiadań

Fundacja Korporacja Ha!art oraz pismo kulturalne Fragile zapraszają 5 grudnia do Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie na premierę książki Mariana Pankowskiego Nastka, śmiej się! Opowiadania.

Marian Pankowski „Nastka, śmiej się!” – premiera (źródło: materiały prasowe)

Marian Pankowski „Nastka, śmiej się!” – premiera (źródło: materiały prasowe)

Goście: Jan Bińczycki, Tomasz Charnas, Grzegorz Jankowicz.

Marian Pankowski był poetą prozy. Nic więc dziwnego, że kunszt jego pisarstwa widoczny jest w małych formach prozatorskich. Pankowski pisał opowiadania całe życie i ujmował je w tomy: Kozak i inne opowieściBukenocie oraz Złoto żałobne. W tomie Nastka, śmiej się! zebrano ostatnie małe formy, rozsiane po pismach literackich, dotychczas nie ujęte w książkę, w których Autor mistrzowsko rozwija wszystkie tematy znane z jego powieści i dramatów. Nastka, śmiej się! jest ostatnią książką prozatorską najmłodszego polskiego pisarza. Tom, który czytelnik trzyma w dłoni, nie został zaplanowany do druku przez Autora. Zarówno tytuł, jak i kompozycja tomu jest pomysłem wydawcy i redaktora.

Najlepiej wypowiadał się w prozie i dramatach – tam, gdzie największą rolę odgrywa ludzkie gadanie, żywiołowe, niepowstrzymane, spuszczone z uwięzi. Gadanie było dla niego aktywnością najsilniejszą i najważniejszą w ludzkim życiu, bo erotyczną. Dlatego jego pisanie to uwodzenie. Może dzięki temu pozostał najmłodszym spośród najstarszych pisarzy.

prof. Przemysław Czapliński na łamach Gazety Wyborczej

Spis utworów:

  1. Wieczór u doktorostwa B.
  2. U starszego brata na przyzbie
  3. O siostrzanej miłości
  4. Nie grają nam surmy bojowe
  5. Beatus ille, qui procul negotiis…
  6. Nastka, śmiej się!
  7. Daniela
  8. Mój śnieg

Równolegle do tomu opowiadań ukaże się również audiobook w interpretacji Jerzego Treli.

Marian Pankowski Nastka, śmiej się! Opowiadania – premiera książki
5 grudnia 2013 roku, godz. 18.00
Śródmiejski Dom Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz