• 2013-12-02

Twarze Opery Krakowskiej

7 grudnia Opera Krakowska już po raz kolejny zaprasza na Dzień Otwarty, którego tegorocznym hasłem przewodnim są Twarze Opery, podczas którego widzowie będą mieli okazję zapoznać się z pracą osób zaangażowanych na co dzień w proces produkcji operowych.

Opera Krakowska, logo (źródło: mat. prasowe)

Opera Krakowska, logo (źródło: mat. prasowe)

Podczas Dnia Otwartego organizatorzy chcą pokazać różnorodność i bogactwo operowych twarzy: począwszy od nowego, nareszcie własnego gmachu, poprzez wielość zawodów i pasji pracowników Opery, a kończąc na samych Widzach, Sympatykach i Przyjaciołach teatru, którzy stanowią jego nieodłączną część. W tym celu podzielony został na 5 stref tematycznych, które przedstawią pracę instytucji widzianą z różnych perspektyw. Będą to: strefa sceny, strefa muzyki, strefa ruchu strefa kulis oraz strefa widza.

W Strefie Sceny (Duża Scena) odbędzie się Pokazowa Otwarta Lekcja Baletu oraz dwa spotkania, prezentujące kulisy pracy nad spektaklami. W pierwszym z nich Światło i dźwięk czyli o technologii w operze widzowie spotkają się z pracownikami scenotechnicznymi, którzy opowiedzą i pokażą na czym polega praca akustyka i oświetleniowca w teatrze operowym. Odkryją także swoje drugie twarze opowiadając o swoich pasjach i zainteresowaniach. W drugim ze spotkań Nim kurtyna pójdzie w górę sekrety swojego rzemiosła zdradzą panie z pracowni produkcyjnych: krawieckich i modniarskiej, prezentując proces tworzenia kostiumów oraz efekty swojej pracy.

Mieszcząca się w Sali Kameralnej Strefa Muzyki to dwa spotkania z artystami-muzykami. Z batutą za pan brat to okazja do poznania tajników pracy dyrygenta i jego współpracy z muzykami. Z muzykami wyjątkowymi, bo z koncertmistrzem Orkiestry Opery Krakowskiej – Swietłaną Białostocką i jej córką Wiktorią, grającą – podobnie jak mama – na skrzypcach i śpiewającą w chórze dziecięcym oraz perkusistkami orkiestry: Sylwią Romek, Żanetą Seweryn i Marią Stojek. Drugie wydarzenie w ramach Strefy Muzyki to opowieści muzyczne w wykonaniu zespołu The Reivers pt. Dudy, taniec, zabawa czyli Szkocja w Operze w którym – obok innych artystów – wystąpi Paweł Wójtowicz, koncertmistrz w Orkiestrze Opery Krakowskiej.

Na ten jeden dzień mieszczącą się na IV piętrze Sala Prób zostanie przekształcona w Strefę Ruchu, gdzie odbędą się warsztaty choreograficzno-taneczne Wytańcz siebie. W ich trakcie uczestnicy poznają taneczną twarz naszego teatru i będą mogli zgłębić tajniki sztuki baletowej i choreograficznej oraz poznać lepiej samych siebie w trakcie pracy z własnym ciałem.

Strefa Kulis na Antresoli to cykl pokazów charakteryzacji scenicznej Operowy zawrót głowy, w czasie których na oczach widzów statyści przeobrażą się w Macochę z Kopciuszka, Hrabinę z Damy pikowej i Cio-Cio San z Madama Butterfly. Będzie to możliwość do podglądnięcia z bliska pracy charakteryzatorek i fryzjerek operowych i posłuchania ich opowieści o pracy w teatrze. Strefa ta to także miejsce, w które zapraszane są wszystkie dzieci. Przez cały dzień będą się tam odbywały warsztaty plastyczno-kostiumograficzne Pokoloruj Operę oraz malowanie bombek świątecznych. Bombki – w Kawiarni Operowej – będą malować także artyści teatru wraz z rodzinami. Będzie to niepowtarzalna okazja do spotkania z nimi i stworzenia własnej bombki na choinkę.

Strefa Widza to foyer Opery Krakowskiej, w którym czekają na Widzów kolejne atrakcje: aneks kinowy, gdzie W operowym kinie zaprezentowane zostaną fragmenty najpiękniejszych inscenizacji Opery Krakowskiej oraz zwiedzanie gmachu Opery, podczas którego uczestnicy poszukają Upiora Opery. W strefie tej Widzowie będą mieli także możliwość obejrzenia wystawy fotografii Opera wczoraj i dziś, prezentującej jak zmieniał się teatr na przestrzeni lat oraz odwiedzenia przymierzalni kostiumów, by choć na chwilę poczuć się jak gwiazdy sceny operowej. O godzinie 12.00 do gry terenowej W operowej mysiej dziurze zapraszani są także najmłodsi z rodzicami. W jej trakcie najmłodsi będą mogli poznać i oswoić gmach naszego teatru oraz w formie zabawy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat opery, baletu i muzyki. Poznają m.in. skład orkiestry, głosy operowe, czy rodzaje obuwia baletowego.

W Strefie Widza tworzona będzie również Twarz Opery. Tworzony wielki logotyp Opery mają wypełnić zdjęcia widowni – stałych bywalców i sympatyków, oraz tych, którzy dopiero odkrywają teatr jako miejsce dla siebie. W tym celu organizatorzy zachęcają do przynoszenia własnych zdjęć.

Dzień Otwarty w Operze Krakowskiej
7 grudnia 2013 roku

Dodaj komentarz