• 2013-11-30

76 solnych miejsc z 34 krajów – Sól na świecie w fotografii

5 grudnia w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zostanie otwarta wystawa zbiorowa pt. Sól na świecie w fotografii. W tym dniu zostaną też ogłoszone wyniki konkursu, którego prace prezentowane są na wystawie.

Fot. Petar Sabol, Słone jezioro (Chott El Jerid), Tunezja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Petar Sabol, Słone jezioro (Chott El Jerid), Tunezja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sól obecna i ważna w życiu człowieka, jako środek konserwujący żywność , przyprawa, minerał wykorzystywany w przemyśle, jest także niezwykłym elementem krajobrazu i przyrody w postaci słonych jezior, salin morskich i kopalń. Fakt ten stał się inspiracją do zorganizowania przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka konkursu fotograficznego Sól na Świecie w Fotografii.

Dzięki konkursowi, na który wpłynęło 391 fotografii udało się ułożyć obraz soli świata, którego elementami stało się 76 solnych miejsc z 34 krajów: Australia, Austria, Boliwia, Chile, Chorwacja, Cypr, Czad, Dania, Etiopia, Francja, Grecja, Gwinea, Hiszpania, Indie, Indonezja, Izrael, Jordania, Kanada, Kolumbia, Madagaskar, Niemcy, Peru, Polska, Republika Południowej Afryki, Rosja, Rumunia, Senegal, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Tunezja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy.

Z tego bogactwa fotografii jury wybrało na wystawę 140 najlepszych prac, które pokazują wyjątkowość solnych krajobrazów, magię mrocznych kopalń i piękno wypełnionych słońcem nadmorskich salin. Istotę soli w życiu człowieka podkreśla jego obecność na wielu fotografiach. Szczególnie warte uwagi są te z nich, na których pracownicy pokazują dawne metody pozyskiwania soli.

Niezwykła różnorodność solnych miejsc sprawia, że oglądanie wystawy staje się fascynującą podróżą poprzez wszystkie kontynenty świata, odkrywaniem często mało znanych, ale interesujących zakątków ziemi. Warto sobie uświadomić, że miejsc tych jest znacznie więcej. Najlepsze fotografie zostaną opublikowane w albumie, który będzie dostępny na początku 2014 roku.

Skład jury konkursu: Paweł Pierściński – przewodniczący, Inez Baturo, Czesław Czapliński, Jan Zych, Artur Grzybowski.
Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Sól na świecie w fotografii
Wystawę można oglądać od 5 grudnia 2013 roku do 31 marca 2014 roku
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Dodaj komentarz