• 2013-11-30

Jack Strong – hollywoodzkie brzmienie

Zakończono prace nad muzyką do thrillera szpiegowskiego w reżyserii Władysława Pasikowskiego Jack Strong. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada kompozytor Jan Duszyński.

„Jack Strong”, reż. W. Pasikowski (źródło: materiały prasowe)

„Jack Strong”, reż. W. Pasikowski (źródło: materiały prasowe)

Jack Strong to thriller opowiadający jedną z najbardziej ciekawych historii szpiegowskich świata – historię pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Człowieka, który tkwiąc w środku systemu, podejmuje współpracę z CIA i staje się kluczowym, choć niewidocznym, aktorem czasu zimnej wojny. W roli pułkownika Kuklińskiego będzie można zobaczyć Marcina Dorocińskiego, jego żonę Hannę zagrała Maja Ostaszewska. Na drugim planie: Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski, Paweł Małaszyński, Ireneusz Czop oraz Krzysztof Globisz.

Jan Duszyński podkreśla, że Jack Strong to film, w którym napięcie nie zwalnia ani na chwilę, ogląda się go z zapartym tchem. Intensywności scenariusza musi towarzyszyć tło muzyczne, które go nie wycisza, ale pozwala widzowi iść krok w krok z główną filmową postacią. Tłumaczy:

Chciałem stworzyć muzykę, która mieniłaby się wieloma barwami. Od mrocznych klimatów, gęstych zbitych brzmień, po szerokie, panoramiczne i monumentalne. Każdy z tematów filmu ma swój motyw, jednak centrum stanowi temat tytułowego bohatera – Jacka Stronga.

Swoje brzmienie film będzie zawdzięczał Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, która wykonała muzykę Duszyńskiego. Takie nagrania odbywają się obecnie niezwykle rzadko i dotyczą jedynie największych produkcji fabularnych. Dyrektor orkiestry, Joanna Wnuk-Nazarowa, opisuje swoje wrażenia:

Ta muzyka zaintrygowała mnie. Słyszę w niej trend hollywoodzki do opisywania zarówno wielkich przestrzeni, jak i skupianiu uwagi widza na drobnym szczególe.

Premiera fragmentów muzyki z filmu odbyła się na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Sam film pojawi się na ekranach kin 7 lutego 2014 r.

Jack Strong
Reżyseria: Władysław Pasikowski
Ścieżka dźwiękowa:  Jan Duszyński
Wykonanie:  Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Dystrybutor: Vue Movie Distribution

1 komentarz do artykułu “Jack Strong – hollywoodzkie brzmienie”

  1. Ola

    To będzie bardzo fajny film :)
    Dorociński jest świetnym i przystojnym aktorem. A Pasikowski wraca powoli do formy.

Dodaj komentarz