• 2013-11-30

Szymborska przewrotnie sportretowana

We wtorek 3 grudnia Fundacja Wisławy Szymborskiej wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie zapraszają na projekcję filmu dokumentalnego Chwilami życie bywa znośne w reżyserii Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

Wisława Szymborska, fot. Michał Rusinek (źródło: materiały prasowe)

Wisława Szymborska, fot. Michał Rusinek (źródło: materiały prasowe)

Film jest swego rodzaju spotkaniem z Poetką – opowieścią o jej codzienności, nawykach, pasjach, marzeniach. Pokazuje mało znane oblicze noblistki. Film zaskakuje, bawi, wzrusza. Całość dokumentu uzupełniają wypowiedzi o Szymborskiej, nie tylko ludzi z nią blisko związanych, ale także znanych osobistości ze świata kultury, zafascynowanych jej twórczością i osobowością, m.in. Umberto Eco, Vaclava Havla czy Woody’ego Allena.

Dokument Chwilami życie bywa znośne wyświetlano w Europie i poza nią, m.in. w Belgradzie na International Belgrade Poetry and Book Festival i w Nowym Jorku na The New York Polish Film Festival. Liczne pokazy filmu odbyły się też we Włoszech, Niemczech i Izraelu. Telewidzowie w Holandii, Szwecji czy Portugalii mieli okazję obejrzeć film na szklanym ekranie.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń film będzie wyświetlany przez dwa pierwsze wtorki grudnia: 3 i 12 grudnia.

Pokaz filmu odbędzie się o godz. 16.30 w Kamienicy Szołayskich – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie (plac Szczepański 9) w przestrzeni wystawienniczej Szuflady Szymborskiej.

Wstęp na projekcję filmu jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o wcześniejsze odebranie wejściówek, dostępnych w kasie Księgarni Młoda w Kamienicy Szołayskich.

Chwilami życie bywa znośne
Reżyseria: Katarzyna Kolenda-Zaleska
Film dokumentalny, 74 min, Polska, 2009

Projekcja:
3 grudnia 2013 roku, godz. 16.30
Kamienica Szołayskich w Krakowie

Dodaj komentarz