• 2013-11-29

Odszedł Waldemar Świerzy

27 listopada zmarł Waldemar Świerzy – wybitny plakacista, znany i ceniony w Polsce i na świecie, współtwórca polskiej szkoły plakatu.

Na zdjęciu: Waldemar Świerzy, dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej

Na zdjęciu: Waldemar Świerzy, dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej

Miał 82 lata. Zaprojektował ponad 1500 plakatów. Mawiał, że niewydrukowany plakat to nie jest plakat. Można o nim mówić dopiero, gdy się go wydrukuje na papierze, wywiesi na ulicy i sprawdzi publicznie.

Waldemar Świerzy urodził się w Katowicach, 9 września 1931 roku. W 1952 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki w rodzinnych Katowicach, a w 1965 roku zaczął wykładać w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Wykłady prowadził także w Hawanie, Meksyku i w Hochschule der Kunste w Berlinie Zachodnim. W 1994 roku objął pracownię plakatu na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jego prace pokazywane są największych światowych galeriach, między innymi Stedelijk Museum w Amsterdamie, Kunstbibliothek w Berlinie, Institute of Contemporary Art w Londynie i Ermitażu w Petersburgu, Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Staatliche Musseen w Berlinie, Musee de la Publicite w Paryżu.

Mówił:

Robiłem plakaty w Danii, Holandii, we Francji i w Ameryce, ale nigdy nie projektowałem polskiego plakatu. Tworzyłem swój plakat. U nas zawsze była kiepska technika, kiepskie papiery i słaba jakość druku. Czarna farba nigdy nie była czarna, a biały papier do końca biały.

Tworzył różnorodne materiały graficzne – plakaty, ilustracje do książek, okładki płyt, znaczki, kalendarze. Jego prace tworzą klasykę światowego plakatu, do którego, w latach 50, wszedł spektakularnie plakatami tj. Czerwona oberża , Bulwar zachodzącego słońca czy Mazowsze (został powielony w milionie egzemplarzy).

Był pionierem we wprowadzeniu do plakatu elementów malarstwa. Z ogromnej ilości projektów wyłonił się jego charakterystyczny, niepowtarzalny styl, inspirowany pop-artem, secesją, komiksem, malarstwem naiwnym, sztuką ludową… Obok Jana Leśnicy, Henryka Tomaszewskiego, Romana Cieślewicza czy Józefa Mroszczaka, u którego studiował, współtworzył polską szkołę plakatu, która w drugiej połowie XX była artystyczną potęgą. Współpracował z pierwszym polskim magazynem lifestyle’owym Ty i Ja.

Zdobywca wielu nagród, m.in. Grand Prix Toulouse Lautrec w Paryżu, The Hollywood Reporter w Los Angeles (za prace do Ziemi obiecanej i Psów wojny), złotych medali na Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie i Lahti. Odznaczony w 2006 roku Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Dodaj komentarz