• 2013-11-29

Legenda baletu na Scenie Miniatura Teatru im. J. Słowackiego

1 grudnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu na motywach Dziennika Wacława Niżyńskiego, słynnego mistrza baletu rosyjskiego – Niżyński. Zapiski z otchłani Anny Burzyńskiej w reżyserii Józefa Opalskiego.

„NIżyński. Zapiski z otchłani" (źródło: mat. prasowe)

„NIżyński. Zapiski z otchłani" (źródło: mat. prasowe)

Genialny rosyjski tancerz Wacław Niżyński znany jest przede wszystkim z dwóch rzeczy. Po pierwsze – że był jednym z najwybitniejszych artystów w historii baletu, obdarzonym niezwykłą charyzmą i nieprawdopodobnymi wręcz zdolnościami ruchowymi, a jego choreografie wyprzedzały o dobre kilkadziesiąt lat epokę, w której przyszło mu tworzyć. Po drugie zaś – że w bardzo młodym wieku zapadł na chorobę psychiczną, która przerwała jego karierę u szczytu twórczych możliwości. Znawcy sztuki powiedzą, że bez Niżyńskiego nie byłoby tańca współczesnego. Psychiatrzy – że jego Dziennik daje niezwykły wgląd w to, czym naprawdę są doświadczenia psychotyka. Historycy zaś – że przypadek Niżyńskiego jest jednym z najbardziej przejmujących świadectw tragicznie pękniętego życia.

Niżyński. Zapiski z otchłani. Na motywach Dziennika Wacława Niżyńskiego to nowa sztuka Anny Burzyńskiej (Tango Piazzolla, Akompaniator) w reżyserii Józefa Opalskiego, twórcy obsypanego wyróżnieniami spektaklu Kochanek. Niżyński… odsłaniał będzie tragedię wielkiego tancerza, opowiadając również o uwikłaniu w niszczący trójkąt – skomplikowaną relację z żoną Romolą (Agnieszka Judycka), oraz homoseksualny związek z jego impresario – równie legendarnym, demonicznym Sergiuszem Diagilewem (Sławomir Maciejewski). Spektakl wzbogaca znakomita muzyka i autentyczne fragmenty słynnych choreografii Niżyńskiego. W roli głównej Grzegorz Mielczarek.

Anna Burzyńska - Niżyński. Zapiski z otchłani

Reżyseria: Józef Opalski
Scenografia i kostiumy: Przemysław Klonowski
Reżyseria świateł, projekcje: Marta Saint Tokarz
Choreografia: Jacek Tomasik

Obsada:

Wacław Niżyński: Grzegorz Mielczarek
Romola / Kokota: Agnieszka Judycka
Sergiusz Diagilew / Emma: Sławomir Maciejewski
Doktor / Oskar: Tadeusz Zięba

Asystent reżysera: Tomasz Szeląg (PWST)
Inspicjent: Agata Schweiger
Realizacja dźwięku: Piotr Madej, Daniel Seidler
Realizacja światła: Jarosław Prusicki, Maciej Flanek
Realizacja projekcji: Adam Dąbroś

Premiera: 1 grudnia 2013 roku
Plac Świętego Ducha 2, Teatr im. Juliusza Słowackiego
Kraków

Dodaj komentarz