• 2013-11-29

W centrum Poznania stanie Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego to wystawa czasowa zlokalizowana w nowoczesnej instalacji kontenerowej, która stanie w centrum Poznania 27 grudnia. Muzeum będzie można zwiedzać do końca stycznia 2014 roku. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Agnieszka Wiśniewska, Prezes Fundacji Wielkopolska Brand, głównego organizatora przedsięwzięcia.

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego (źródło: materiały prasowe)

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego (źródło: materiały prasowe)

Muzeum połączy innowacyjną technologię oraz multimedia z archiwalnymi materiałami. Stare zdjęcia, charakterystyczne elementy scenograficzne, rekwizyty z Powstania Wielkopolskiego, materiały filmowe i dźwiękowe zaprezentujemy w nowoczesny, interaktywny i niezwykle sugestywny sposób – mówi Agnieszka Wiśniewska i dodaje: – Jestem przekonana, że zastosowanie nowych technologii przyciągnie uwagę młodych ludzi, dzięki czemu projekt ten stanie się ponadpokoleniowym przedsięwzięciem i ważnym głosem w dialogu z historią regionu.

To nie będzie muzeum mające ambicje przekazania całościowego obrazu historii powstania z jego złożoną genezą. Celem tej interaktywnej instalacji będzie atrakcyjne ukazanie najważniejszych zjawisk i wątków oraz skłonienie odbiorców do dalszego poszukiwania informacji na ten temat – dodaje profesor Zbigniew Pilarczyk, konsultant merytoryczny przedsięwzięcia.

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego to nie tylko plenerowa lekcja historii w samym centrum Poznania, ale przede wszystkim nowoczesny, obywatelski projekt, który pozwoli na wielopłaszczyznowy dialog historii ze społeczeństwem. Wydarzenie to ma nie tylko ogromne znaczenie edukacyjne i kulturalne, ale także odznacza się dużym potencjałem promocyjnym regionu.

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego adresowane jest do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów – specyfika wydarzenia, łączenie tradycyjnych form wystawienniczych z innowacyjnymi rozwiązaniami, to atrakcyjny sposób ukazania historii i nawiązania dialogu między pokoleniami. To również miejsce do redefinicji takich wartości jak rodzina, patriotyzm, wiara, wolność, tradycja. Tym samym – chociaż jest to projekt o zasięgu lokalnym – do uczestnictwa w tym niecodziennym wydarzeniu organizatorzy zapraszają mieszkańców całej Polski oraz gości z zagranicy.

Pamiątki

Ważnym elementem projektu będzie prezentacja pamiątek rodzinnych, które do tej pory pozostawały jedynie w prywatnych rękach. Nowoczesna technologia pozwoli zeskanować takie obiekty, a następnie zaprezentować je w formie cyfrowej, tak aby oryginały z powrotem mogły wrócić do ich właścicieli.

Marzę, by pewnego dnia zeskanować wszystkie pamiątki z Powstania Wielkopolskiego, zarówno te, które są własnością instytucji, jak i te, które przechowywane są w rękach prywatnych, i zgromadzić je w jednym miejscu, tworząc w ten sposób Wirtualne Muzeum Powstania Wielkopolskiego – mówi Agnieszka Wiśniewska, prezes Fundacji Wielkopolska Brand.

Osoby, które posiadają pamiątki z tego okresu i chciałby je zaprezentować w Muzeum proszone są o kontakt mailowy pod adresem: pamiatki@wielkopolskabrand.com lub telefoniczny pod numerem tel. 791 062 515.

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Od 27 grudnia 2013 roku do 31 stycznia 2014 roku
Poznań

Dodaj komentarz