• 2013-11-29

Mad Professor i inni w Białymstoku

Już 4 grudnia rusza Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, w ramach którego po raz kolejny, poza licznymi projekcjami filmowymi, ważną rolę odegra sekcja muzyczna. W ramach Żubroffki swoją obecność w Białymstoku potwierdzili Son of Kick, Mad Professor, Congo Natty, Tenor Fly oraz Sofa Surfers.

Żubroffka, logo (źródło: mat. prasowe)

Żubroffka, logo (źródło: mat. prasowe)

Białostocki didżej Auricom w klubie festiwalowym Fama zacznie rozgrzewkę przed pojawieniem się naprawdę gorących postaci współczesnej sceny klubowej. Do Białegostoku zawita estoński meteoryt tunguski Tommy Cash. Ten raper i freak może pochwalić się nie tylko estońskimi korzeniami, ale także rosyjskimi, ukraińskimi i kazachskimi, co tworzy ciekawą mieszankę. Rytualny bounce’owy groove i balansujący wokal Tommy’ego gwarantują zawsze znakomitą, klimatyczną imprezę, a jeśli dodamy do tego ostre teksty i powalający sceniczny image, można być pewnym, że piątkowego wieczoru nikt nie będzie brać jeńców!

W czasie Żubruffki odbędzie się też wspólny występ Son of Kick i Margera. Son of Kick to londyński artysta, którego styl określany jest jako psychostep. Jego massive bass bomb sound oraz umiejętności producenckie docenili m.in. Stanton Warriors, Beats Records i Botchit & Scarper. Artysta ma na swoim koncie współpracę z Foreign Beggars, francuskim didżejem i producentem Simbadem, MC Grems, MikaMiki. W Białymstoku wystąpi z Margerem – gwiazdą grime’u ze wschodniego Londynu.

W sobotę Białystok odwiedzi prawdziwa legenda: Mad Professor – wizjoner, producent i odkrywca muzyczny, który wprowadził dub w cyfrową erę. Artysta znany jest ze współpracy z takimi twórcami muzyki reggae jak: Lee Scratch Perry, Sly and Robbie, Pato Banton, Jah Shaka czy Horace Andy, a także z artystami innych nurtów: Sade, Massive Attack, The Orb. Tego wieczoru na scenie pojawią się także największe obecne tuzy sceny reggae jungle: Congo Natty z Tenorem Fly, którzy przedstawią słuchaczom jungle jako wizje roots reggae XXI wieku.

Na zakończenie, w niedzielę, podczas uroczystego zamknięcia festiwalu, legendarna grupa Sofa Surfers zaprezentuje swój muzyczno-filmowy projekt: Trains of Thoughts. Ten unikalny artystyczny koncept łączy możliwości współczesnych technologii z doświadczeniem widza kina niemego i traperów, poruszających się w muzycznych przestrzeniach dubu, trip hopu, elektroniki, ambientu i break beatu, podszytych mocnym i głębokim basem. Pokaz to nie tylko doświadczenie filmowe, ale także spotkanie z muzycznym geniuszem, zespołem SOFA SURFERS, znanym z łączenia takich gatunków jak dub, eksperymentalny rock, elektronika czy trip-hop, często nazywanym austriackim Massive Attack. Zespół, wraz z duetem Kruder & Dorfmeister, to pionierzy i najbardziej wpływowi artyści wiedeńskiej sceny dub, znani z licznych solowych projektów (Markus Kienzl, I-Wolf).

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA
Od 4 do 8 grudnia 2013 roku
Białystok

Dodaj komentarz