• 2013-11-29

Maksymilian Rigamonti: Afganistan jest w nas

Od 3 grudnia w Galerii Studio w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Maksymiliana Rigamontiego pt. Afganistan jest w nas.

Fot. Maksymilian Rigamonti (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Maksymilian Rigamonti (źródło: materiały prasowe organizatora)

Moje strachy, przyjaźnie, przygody i zdjęcia. Afganistan nauczył mnie tak wiele. Nie ma dnia, żebym nie wracał tam myślami. Zaufanie. Słowo proste i zrozumiałe. Tam jest wyrocznią. On tobie, ty jemu. (…) Wylądowałem. Wśrod ponad dwoch tysięcy żołnierzy. Nie znałem nikogo. — E, ty! Masz coś? — zagadnął mnie taki jeden. I już wiedziałem, że będzie moim bohaterem. Zaraz poznał mnie ze swoimi kumplami. Szybko zapomnieli, że zamiast kałacha mam aparat. Mieszkałem z nimi przez wiele miesięcy. Fotografowałem ich codzienność. I straszną, z wybuchami, strzałami, i przyjemną, z plażowaniem, dowcipami i nudą. Wojnę zobaczyłem. Zupełnie z innej strony.

Maksymilian Rigamonti

Fot. Maksymilian Rigamonti (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Maksymilian Rigamonti (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maksymilian Rigamonti studiował projektowanie graficzne na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Fotoreporter freelancer. Od 2005 roku współpracował z tygodnikiem Newsweek Polska. Obecnie fotoreporter tygodnika Wprost. Pięciokrotnie przebywał w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W 2011 roku otrzymał specjalną nagrodę w konkursie BZ WBK Press Foto przyznawaną za fotoreportaż o katastrofie w Smoleńsku. W 2012 zrealizował projekt “Bykownia. Archeologia zbrodni” sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury.

Przy współpracy z Press Club Polska powstał katalog i wystawa plenerowa. Projekt otrzymał główną nagrodę w konkursie Grand Press Photo 2012 – Zdjęcie Roku, zdobywając równocześnie I miejsce w kategorii Fotoreportaż Życie codzienne. W 2013 roku Maksymilian zdobył II miejsce w tym samym konkursie w kategorii wydarzenia za zdjęcie pojedyncze z cyklu Afganistan jest w nas.

Wystawa organizowana przez Press Club Polska i Galerię Studio

Maksymilian Rigamonti, Afganistan jest w nas
Wernisaż: 3 grudnia 2012 roku, godz. 19.30
Wystawa potrwa do 24 stycznia 2014 roku
Galeria Studio w Warszawie

1 komentarz do artykułu “Maksymilian Rigamonti: Afganistan jest w nas”

  1. Kabulczyk

    To ma być kultura, zdjęcia tych troglodytów tatuowanych oglądających gołe baby w internecie? Nasi biedni herosi !

Dodaj komentarz