• 2013-11-29

Glass & Cup. Polish Design Stories w Istambule

Od 27 listopada do 1 grudnia podczas Tygodnia Designu w Istambule prezentowana będzie wystawa Glass&Cup. Polish Design Stories.

Istanbul Design Week – Maçka Küçükçiftlik Park, plakat (źródło: materiały prasowe)

Istanbul Design Week – Maçka Küçükçiftlik Park, plakat (źródło: materiały prasowe)

Wystawa została zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza i Zamek Cieszyn we współpracy z Fundacją Fly with Art. Jest zapowiedzią oficjalnego programu polskich wydarzeń kulturalnych w Turcji w 2014 roku z okazji 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

Wystawa Glass&Cup. Polish Design Stories jest częścią projektu Szklanka i filiżanka. 90 lat historii, przygotowywanego przez Fundację Fly with Art we współpracy z Galerią BB. Projekt ten zostanie zaprezentowany w czasie 9. Urodzin Zamku Cieszyn w lutym 2014 roku w Zamku Cieszyn.

„Glass&Cup. Polish Design Stories” na Tygodniu Designu w Istambule (źródło: materiały prasowe)

„Glass&Cup. Polish Design Stories” na Tygodniu Designu w Istambule (źródło: materiały prasowe)

Anita Bialic i Grażyna Brylewska z Fundacji Fly with Art piszą o tej wystawie następująco:

Wybrałyśmy szklankę i filiżankę na temat naszego projektu, bo nie tylko towarzyszą nam niezmiennie przez całe życie, ale, jak żadne inne przedmioty, obrazują zmiany socjologiczne i kulturowe zachodzące w społeczeństwie. Dokumentują też zmiany zachodzące we współczesnym wzornictwie. Zaproponowałyśmy Bogdanowi Kosakowi, projektantowi ceramiki i artyście, przygotowanie dla naszej fundacji projektu Szklanka i filiżanka. 90 lat historii. Nie spodziewałyśmy się, jak ogromna praca nas czeka. Rozproszone zbiory powojennej ceramiki w kolekcjach muzealnych w Polsce oraz brak w nich interesujących przykładów szklanek do herbaty, brak w polskich fabrykach, produkujących szklanki i filiżanki, kompletnych i opisanych zbiorów prezentujących ich produkcję. Wreszcie brak specjalistycznej literatury… […] Wybrane przez niego szklanki i filiżanki, zaprezentowane na wystawie Glass & Cup. Polish Design Stories w Istambule ukazują wyraźnie wpływ polskiej tradycji i kultury na projektowanie. A także związki zachodzące pomiędzy przedmiotem a użytkownikiem. Obrazują jednocześnie, jak wielkie oddziaływanie na wzornictwo mogą mieć jego odbiorcy.

Glass&Cup. Polish Design Stories
Kuratorzy i projekt ekspozycji: Kasia Jeżowska, Bogdan Kosak
Koordynator projektu: Anna Kaleta
Od 27 listopada do 1 grudnia 2013 r.
Istanbul Design Week – Maçka Küçükçiftlik Park

Dodaj komentarz