• 2013-11-29

Sztuka-Ruch vol. 15

5 grudnia w Warszawie odbędzie się wieczór teatru ruchu i tańca, który jest częścią autorskiego projektu Ciało-Sztuka-Ruch Sztuka-Ruch Aleksandry Dziurosz i Warszawskiego Teatru Tańca.

„Action/Contraction/Reaction”, Warszawski Teatr Tańca, fot. Bartosz M. Martyna (źródło: mat. prasowe)

„Action/Contraction/Reaction”, Warszawski Teatr Tańca, fot. Bartosz M. Martyna (źródło: mat. prasowe)

Cykliczne wieczory Ciało-Sztuka-Ruch, odbywające się na scenie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, to wydarzenia artystyczne prezentujące szerokiej publiczności prace choreograficzne/spektakle niezależnych tancerzy z całej Polski. MCKiS to jedyne miejsce w Warszawie, w którym regularnie prezentowane jest niezależne, profesjonalne i półprofesjonalne środowisko tańca – młode pokolenie artystów nieinstytucjonalnych, którzy nie mają stałego dostępu do przestrzeni scenicznych. Do grudnia 2013 odbyło się 15 edycji z cyklu wieczorów Ciało-Sztuka-Ruch, w których wystąpiło ponad 480 wykonawców w ponad 95 etiudach choreograficznych. Każda edycja wieczorów Ciało-Sztuka-Ruch prezentuje oddzielny program artystyczny. Łącznie wieczory Ciało-Sztuka-Ruch obejrzało ponad 1300 osób. Wszystkie wieczory organizowane są przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Warszawski Teatr Tańca. Opiekę artystyczną nad wieczorami sprawuje dr hab. Aleksandra Dziurosz.

ACTION/CONTRACTION/REACTION | chor. Aleksandra Dziurosz, wyk. Warszawski Teatr Tańca

Spektaklu interakcji ruchu i dźwięku – ciała tancerzy wpływają na brzmienia, który słyszymy. Aparatura dźwiękowa reaguje na ruch artystów, bo do ich ciał przytwierdzono sensory. Oprawa foniczna widowiska powstaje na oczach widzów. Konstrukcja przedstawienia przyjmie formę kolażu: sceny spektaklu sensu stricto, czyli dookreślane i zamknięte pod względem zarówno muzycznym, jak i ruchowym, przeplatać się będą ze scenami natury sensu largo, w duchu aleatoryzmu kontrolowanego.

ŚMIECIDŁO – MONODRAM ASCETYCZNO – EKOLOGICZNY | chor. i wyk. Magdalena Wajzner-Barska

Śmiecidło jest totalnym samodziałem, skleconym z tego, co można znaleźć na śmietniku. Śmietnik to zarówno kosz na śmieci (wraz z zawartością), jak i szum informacyjny, internet, śmietnik historii – i wreszcie nasze śmietniki wewnętrzne – ludzka bezradna pamięć, intelektualna kasza i postrzępione emocje.

Ciało-Sztuka-Ruch vol. 15
5 grudnia 2013 r., godz. 20.00
ul. Elektoralna 12, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
Warszawa

Dodaj komentarz