• 2013-11-29

Chopin Ponaddźwiękowy

30 listopada w Muzeum Emigracji w Gdyni realizowany będzie projekt pt. Chopin Ponaddźwiękowy, prezentujący wybrane współcześnie inspiracje twórczością najsłynniejszego polskiego kompozytora-emigranta.

Marek Pospieszalski, fot. Piotr Dłubak (źródło: mat. prasowe)

Marek Pospieszalski, fot. Piotr Dłubak (źródło: mat. prasowe)

Muzyka Fryderyka Chopina jest popularna na całym świecie dzięki niezliczonym konkursom, festiwalom, recitalom, bogatej literaturze i nagraniom. Fascynujący kompozytor, popularny w Europie już za życia, oddziałuje nie tylko na artystów, muzykologów i rzesze melomanów, ale współcześnie stał się także częścią kultury popularnej, począwszy od dziesiątków filmów biograficznych, licznych obrazów kinowych sięgających po utwory Chopina jako tło muzyczne, aż po gry komputerowe wykorzystujące jego postać i muzykę. Twórczość Chopina, który na emigracji we Francji zafascynował znaczną część europejskiej elity, jest ponadczasowa i ponadnarodowa, ale także wyrasta ponad muzykę i kulturę wysoką, żyje niejako własnym życiem.

Chopin Ponaddźwiękowy, baner (źródło: mat. prasowe)

Chopin Ponaddźwiękowy, baner (źródło: mat. prasowe)

Chopin Ponaddźwiękowy proponuje różne formy doświadczania Chopina – jako nowoczesnego twórcę nadal inspirującego artystów, jako Polaka-emigranta, którego twórczość wędruje po całym świecie przekraczając granice narodowe i kulturowe, jako czarodzieja fortepianu, który może zauroczyć najmłodszych widzów. Warsztaty muzyczne, film dokumentalny i animacje, wykład z prezentacją, koncert jazzowy oferuje mieszkańcom Trójmiasta ciekawe spotkania z twórcami i animatorami kultury, którzy poszukują w tradycji Chopinowskiej współczesnych, aktualnych i inspirujących motywów.

Program wydarzenia:

Koncert dla melodzieciaków z rodzinami
Koncert odbędzie się dwukrotnie | godz. 11.00 | godz. 12.15
Ilość miejsc ograniczona

Zaczarowany Fortepian + Etiudy Chopina
Pokaz filmów animowanych | godz. 14.00

Efekt Chopina
Pokaz filmu dokumentalnego | godz. 15.30

Marita Albán Juárez
Wykład o emigracji Chopina | godz. 16.30

Joanna Duda i Marek Pospieszalski
Koncert: Jazzowy Chopin | godz. 20.00
Bezpłatne wejściówki do odebrania w dniu koncertu w kasie Sceny Kameralnej od godz. 11.00, ilość miejsc ograniczona

Muzeum Emigracji w Gdyni – powstaje w historycznym Dworcu Morskim w Gdyni. Muzeum będzie jedynym w kraju Muzeum Emigracji. Pod znaczącym adresem – Gdynia, ul. Polska 1 – na przełomie 2014/2015 roku zostanie otwarta placówka, dedykowana historii emigracji z ziem polskich. Fascynujące dzieje, które łączą miliony Polaków, a których losy bywały przemilczane, pomijane, a nawet fałszowane w Gdyni wreszcie wybrzmią po raz pierwszy. Wyjątkową oprawę dla tej opowieści gwarantuje niezwykły obiekt Dworca Morskiego, z którego od lat 30. setki tysięcy Polaków wypływało w świat na polskich transatlantykach.

Chopin Ponaddźwiękowy:
30 listopada 2013 roku
Plac Grunwaldzki 1, Scena Kameralna Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej
Gdynia

Dodaj komentarz