• 2013-11-28

Koncert ZA! i SchnAAk w Klubie RE

Eksperymentalna muzyka związana z wytwórnią Discorporate Records wypełni 4 grudnia krakowski Klub RE. Tego wieczoru zagrają dwie grupy – ZA!, czyli podróżujący cyrk z Barcelony oraz duet z Berlina SchnAAk, który promować będzie nowy album No Security through Numbers.

Schnaak (źródło: mat. prasowe)

Schnaak (źródło: mat. prasowe)

ZA! to dwóch gości z dziesięcioma instrumentami: PAPA DUPAU (guitar, trumpet, kalimba, perc, voc) and SPAZZFRICA EHD (dr, perc, keys, fx, clarinet, voc). W ich własnych materiałach prasowych pojawia się określenie post-worldmusic, ale ta szufladka to za mało, by określić przedziwny i hiper-energetyczny koktajl jaki ZA! serwuje publiczności na swoich koncertach.

Katalończycy wydali do tej pory cztery płyty, a druga z nich Macumba o Muerte została określona jako jedna z najlepszych płyt dziesięciolecia przez wpływowy hiszpański magazyn Rockdelux. Trzecia i czwarta płyta, Megaflow i Wanananai zostały wydane przez Discorporate Records.

ZA! grali już na takich renomowanych festiwalach jak Primavera Sound, Eurosonic, Kilbi Festival, SKIF Festival, Fusion Festival, SXSW, Transmusicales Festival, Tanned Tin, Sonar Festival i Tauron Nowa Muzyka.

SchnAAk to duet z Berlina: Mathias Jähnig gra na gitarze, Johannes Döpping na perkusji. Obaj dzielą się grą na instrumentach klawiszowych, współodpowiadają też za dodatkowe efekty dźwiękowe i partie wokalne. W ich muzyce szybko rozpoznamy fascynację afrykańskimi rytmami i math rockowymi, hałaśliwymi eksperymentami spod znaku Deerhoof czy Battles. Ich debiutancki album, wydany w 2011 r. Wake Up Colossus, a także wydana w 2012 r. płyta EP Cool Drink Town, w idealny sposób dokumentują tę rozmaitość inspiracji i eksperymentów.

Proste melodie wielu z piosenek kontrastują z bogactwem złożonych dźwięków perkusji (poza zwykłą perkusją, Johannesowi zdarza się wykorzystywać m.in. wiadra, znalezione kawałki metalu i plastiku, kongi, ksylofon i dzwonki), instrumentów klawiszowych i przeważnie przesterowanej nie do poznania, przenikliwej gitary. W 2012 r. Jähnig, odpowiedzialny także za graficzną oprawę wydawnict zespołu, miał okazję bezpośrednio poznać inspirującą kulturę afrykańską, spędził rok wśród Buszmenów z plemienia !Kung w Namibii i Angoli. Wydana w czerwcu 2013 r. płyta No Security through Numbers ma opisywać wyzwanie, jakim jest próba zrozumienia innego podejścia do życia i pozwolenie sobie na zbliżenie się do obcego.

Na trasie z ZA! przedstawią swój najnowszy projekt, czyli SchnAAk and the Runduu Choir który ukazuje ich wielki producencki kunszt, ale również wychodzi poza bezpieczne rejony współczesnej alternatywnej muzyki elektronicznej. Zagrali świetny koncert na tegorocznym Green ZOO Festival w Krakowie.

Koncert ZA! i SchnAAk w Klubie RE:
4 grudnia 2013 roku
Kraków

Dodaj komentarz