• 2013-11-28

Wojciech Weiss – młodopolski rysunek i plakat

W Aneksie Jednego Mistrza w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę ze zbiorów prywatnych pt. Wojciech Weiss – młodopolski rysunek i plakat.

Plakat wystawy „Wojciech Weiss – młodopolski rysunek i plakat” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Wojciech Weiss – młodopolski rysunek i plakat” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obecna wystawa młodopolskich plakatów i rysunków odsłania nowe oblicze artysty, gromadzi dzieła powstałe na przełomie wieków, ukazujące wytrawnego portrecistę,który niczym Stanisław Wyspiański mocną linią czarnego węgla charakteryzuje pełne ekspresji wizerunki kobiet i mężczyzn. Twórca „Maków” i „Melancholika” odkrywa przed nami swą pasję impresyjnego rysunku, zamiłowanie do estetyki czerni i bieli, w której z łatwością odtwarza głębię życia psychicznego modela. Natomiast jego plakaty, które powstały w oparciu o inspiracje sztuką japońską należą do czołowych osiągnięć polskich afiszy artystycznych doby modernizmu. Zostały one zaprezentowane i omówione w katalogu wystawy “Ten krakowski Japończyk… Inspiracje sztuką Japonii w twórczości Wojciecha Weissa” (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha, Kraków, 2008) jak również były wielokrotnie pokazywane na wystawach sztuki fin de siecle’u i historii polskiego plakatu.

Kolejny aspekt wystawy stanowią wczesne rysunki Weissa, przedstawiające całe sylwetki, powstałe w latach studiów w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych.

Młody artysta wykazuje się w dziełach doskonałą znajomością anatomii i proporcji ciała, bezbłędnym rysunkiem oraz perfekcyjnym opanowaniem światłocienia. Naturalnej wielkości rysunki modeli wiernie oddają muskulaturę i załamania światła w fałdach tkanin okrywających ciało. Młodzi adepci sztuki przechodząc ówczesna edukację, ćwicząc rysunek z żywego modela dążyli do uzyskania doskonałych proporcji występujących w antycznych rzeźbach.

Wystawa ta jest ciekawą lekcją, zarówno dla miłośników sztuki jak i młodzieży starającej się zgłębić tajniki malarstwa, do którego niepodważalnym wstępem jest opanowanie rysunku. W swym aspekcie edukacyjnym ukazuje metody nauczania obecne w dziewiętnastowiecznych akademiach oraz unaocznia młodzieży jak pełne dyscypliny i wymagań było doskonalenie warsztatu twórcy. Ostatnio dzieła te prezentowane były na wystawie jubileuszowej Wojciech Weiss w Akademii Sztuk Pięknych zorganizowanej w roku weissowskim 2010 przez krakowską ASP i Muzeum Narodowe. Rysunki te licznie reprodukowane w towarzyszącym albumie zostały poddane analizie krytycznej w zamieszczonym tam eseju Lata nauki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych.

Kurator: Anna Małaczyńska

Wojciech Weiss – młodopolski rysunek i plakat. Wystawa ze zbiorów prywatnych
Wystawę można oglądać od listopada 2013 roku do marca 2014 roku
Aneks Jednego Mistrza, Muzeum Miasta Łodzi

Dodaj komentarz