• 2013-11-28

Prof. Stanisław Radwański i absolwenci – wystawa bez korekty

Od 5 grudnia w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu będzie można oglądać wystawę rzeźby pt. bez korekty, na której będzie można obejrzeć prace prof. Stanisława Radwańskiego oraz jego absolwentów.

Plakat wystawy „bez korekty”, CS Galeria EL w Elblągu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „bez korekty”, CS Galeria EL w Elblągu (źródło: materiały prasowe organizatora)

O wystawie pisze jej kurator, prof. Mariusz Białecki:

Wystawa bez korekty to projekt skupiający rzeźbiarzy, adeptów pracowni dyplomowej, prowadzonej przez prof. Stanisława Radwańskiego, wybitnego rzeźbiarza, cenionego pedagoga z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest to inicjatywa tzw. oddolna. Z pracowni tej wyszło około 80 absolwentów. Wielu z nich to pracownicy naukowi, pedagodzy, twórcy pomników, wielu artystycznych wydarzeń, artystów tworzących w różnych przestrzeniach kultury. To w większości czynni rzeźbiarze. Pierwszy roboczy tytuł wystawy to Wokół postaci. Dychotomia tytułu miała oddawać zarówno przestrzeń tematyczną pracowni, jak i postać Mistrza, osi projektu. Ostatecznie powstał tytuł bez korekty, by pokazać i odnieść się do czasu po-akademickiego zaproszonych artystów.

Punktem wspólnym na osi czasu jest przypomnienie prac dyplomowych, powstałych w pracowni Profesora. Projekt ten to niezwykle emocjonalna podróż do lat akademickich, ale i konfrontacja z teraźniejszością. Prezentacja pokoleń artystów ukazać ma szeroki wachlarz retoryki rzeźbiarskiej. Prof. Stanisław Radwański to dla nas, byłych studentów, postać pomnikowa, nie tylko z powodu skali obiektu. To przede wszystkim jego majestat, spokój, inteligencja i niezrównany dowcip (najlepsze, zaskakujące, sytuacyjne, kultowe dowcipy padały z ust Profesora). I jeszcze jedno, lubi się spóźniać.

Stanisław Radwański studiował rzeźbę w pracowni prof. Horno-Popławskiego. Od 1973 r. jest pedagogiem ASP w Gdańsku, a w 1995 r. zyskał tytuł profesora zwyczajnego. W macierzystej uczelni pełnił wiele funkcji, m.in. dziekana wydziału rzeźby (1981-1990) oraz rektora przez dwie kadencje (1990-1996). Wystawiał w Polsce i za granicą. Dzieła jego znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych. Za całokształt twórczości otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz odznaczony został srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Rzeźba prof. Radwańskiego pozostaje w obrębie tematu człowieka. Interesuje go portret współczesny i historyczny, a na który patrzy zwykle z dystansującej, surrealistycznej perspektywy. Mówiąc o naturze człowieka, sięga często po stylistyczny kostium form historycznych, którym nadaje funkcje symboliczne.

Nowe wartości znaczeniowe i formalne wynikają z indywidualnego sposobu wykorzystania cytatu stylistycznego, zabarwionego przekornym, ironicznym stosunkiem do form stworzonych w przeszłości. Wiedzie swój własny dialog z historią i kulturą, a także z odbiorcą, dzięki odwołaniu do czytelnych, skonwencjonalizowanych form i stylów. Choć jest świetnym portrecistą i w jego dorobku są realistyczne portrety, w tym realizacje pomnikowe, to także nawiązuje do rzeźby portretowej nie dla indywidualnych cech postaci, ale dla symbolizacji określonych postaw czy abstrakcyjnych pojęć. Własną twórczość przez lata łączył z pracą dydaktyczną, której efekty uzmysławia wystawa, skłaniając do pytań o skuteczność metod prowadzenia młodych talentów.

Nie jest bowiem przypadkiem, że z jego pracowni wyszło wielu znakomitych rzeźbiarzy o odmiennych indywidualnościach, różnych postawach, świadomych własnej drogi artystycznej. Nie jest też przypadkiem, że dziś wspólną wystawą identyfikują się z miejscem, z którego wyszli i nauczycielem, który ich ku tej osobności poprowadził. Jest jednak coś co ich łączy, a co jest niewątpliwym śladem obecności w pracowni Profesora – to żywy i twórczy stosunek do historii i tradycji, w której odnajdują własne tropy i adekwatne do nich środki wyrazu. (Zofia Watrak)

Uczestnicy wystawy: Stanisław Radwański, Jan Szczypka, Marcin Plichta, Marta Branicka, Tomasz Skórka, Mariusz Białecki, Rafał Synowiec, Tomasz Radziewicz, Sylwia Jakubowska, Małgorzata Wiśniewska, Dariusz Sitek, Tomasz Sobisz.

bez korekty
Wernisaż: 5 grudnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 19 stycznia 2014 roku
Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

Dodaj komentarz